BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

U akuzua për spinazh, blogerja ruse sfidon hapur policinë e shtetit dhe del me thirrjen e fortë

U akuzua për spinazh, blogerja ruse sfidon hapur policinë e shtetit

Blogerja ruse, Svetlana Timofeeva ka folur për akuzat ndaj saj, njohjen me dy të dyshuarit e tjerë si spiunë Mikail Zorin dhe Fedir Alpatov.

“Nuk jam një spiune”, thotë ajo në shqip, duke përsëritur disa herë edhe në rusisht dhe në anglisht se ajo është blogere prej 15 vitesh dhe se ka një blog të saj me shumë ndjekës ku shkruan dhe publikon fotografi nga udhëtimet në vende të ndryshme të botës.

“Është hobi im prej 20 vitesh, jo vetëm për të bërë fotografi të këtyre vendeve por edhe për të mësuar historinë e vendeve që vizitoj dhe të marr kontentin e tyre. Kam qenë në 33 shtete, në gati gjithë Evropën, në Japoni dhe në disa ishuj në Azi pra në shumë vende”, tha ajo.

Svetlana Timofeeva u arrestua më 20 gusht 2022, së bashku me dy shtetas të tjerë, Mikhail Zorin nga Rusia dhe Fedir Alpatov nga Ukraina pasi tentuan të hynin në mjediset e ish-uzinës mekanike të armëve në Gramsh. Të tre u arrestuan nga policia dhe u akuzuan për spiunazh.

“Unë kam prova që jam fotografe, jam blogere, jam udhëtare. Ata duhet të sjellin prova që unë jam spiune. Nëse policia thotë që jam spiune, ata duhet ti gjejnë provat që unë jam spiune”, tha Timofeeva.

Po çfarë e lidhte blogeren 34-vjeçare me dy të dyshuarit e tjerë si spiunë rusin Mikhail Zorin dhe Ukrainasin, Fedir Alpatov?

“Me djemtë kam një lidhje hobi, njoh Mikhailin më shumë sepse e kam takuar disa herë në Rusi dhe kemi bërë guida në disa vende të braktisura në Federatën Ruse. Gjithashtu edhe në Ukrainë por pasi filloi lufta në Ukrainë , ai u largua në Çeki me studime ndërsa unë u largova në Gjeorgji. Përsa i takon Fedir, shtetasit ukrainas, ai është mik i Mikhailit. Unë atë nuk e njoh mirë. Unë atë e kam takuar kur erdha në Shqipëri. Ne na lidh hobi ynë i përbashkët për eksplorimin e vendeve të braktisura. Ne nuk e kishim në plan për të ardhur në Shqipëri mua më ftoi Mikhaili. Preva biletat sepse unë në atë kohë jetoja në Gjeorgji, isha transit nga Stambolli. Erdha në Shqipëri u takuam dhe vijuam eksplorimin tonë”.