BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

U nda nga jeta në moshën 80-vjeçare, mbahen homazhe për piktorin Ali Osekun

U nda nga jeta në moshën 80-vjeçare, mbahen

Nga tempulli i tij i frymëzimit aty ku kaloi dhe pjesën më të madhe të jetës, në Universitetin e Arteve, është përcjellë për në banesën e fundit piktori i ngjyrave Ali Oseku. Familjarë, miq e të afërm i dhanë lamtumirën artistit 80-vjeçar që nuk arriti të fitonte dot betejën me sëmundjen e rëndë.

Ngjyrat ishin ato që e çuan piktorin rebel të vuante në burgun e Spaçit gjatë regjimit komunist. E bija Ajsel Oseku kujton të atin, pengjet e tij e mbi të gjitha peripecitë e jetës së kaluar mes dy sistemeve.

“Ka pasur shumë momente po unë do mbaj një moment të veçantë, që kur ka vdekur mami prej një viti kërkonte gjithmonë të flinim bashkë. ishin ngjyrat ato që e penalizuan sepse kishte ngjyra shumë të forta deh mënyra e trasgresionit që ka patur gjatë gjithë periudhës së tij”, u shpreh e bija e Osekut.

Ndonëse për miqtë largimi i piktorit është humbje për artin shqiptar, Ali Oseku do të mbetet mjeshtër i pazëvendësueshëm i ngjyrave dhe formave dhe i një pune plot pasion dhe talenti të jashtëzakonshëm.

“Aliu ishte një personazh shumë i realizuar, një prej ikonave të artit shqiptar që të gjithë ja njohin kontributin”, tha piktori Petraq Papa.

“Ishte një njeri i jashtëzakonshëm me të kaluarën e tij me gjithçka që ka marrë dhe ka dhënë në këtë shoqëri”, u shpreh Ilir Butka, kineast.

Fjalët e mira pas vdekjes nuk janë një klishe e zakonshme për Ali Osekun, pasi kolegët e vlerësojnë jo vetëm për artistin por dhe njeriun që ishte.

“Aliu na mësoi vetëm gjëra të bukura, na mësoi ç’është dashuria për njeriun, artin, familje”, u shpreh Najada Hamza, piktore.

Më ka bërë shumë përshtypje që dhe në momentet më të vështira nuk e ka tradhtuar kurrë vetën e vet deh shoqërinë e vet”, tha piktori Gazment Leka.

Piktori nga Gjakova Ali Oseku u nda nga jeta mbrëmjen e së martës në banesën e tij në Tiranë, duke i lënë artdashësve një thesar të çmuar veprash arti, nën autorësinë e tij.