BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Aktualitet

Vranë një person dhe trupin ja hodhën në kanal/ Zhvillohet seanca e parë për vdekjen e Festim Kalajt, dy shqiptarët “pasojnë” akuzat njëri tjetrit, ja për çfarë bëhet fjalë

Vranë një person dhe trupin ja hodhën në kanal/ Zhvillohet

Të dyshuarit shqiptarë vazhdojnë ende të akuzojnë njëri-tjetrin për vrasjen e Festim Kalajt në një plantacion kanabisi në Belgjikë. Dy të akuzuarit shqiptarë, Erjon Hotaj 33 vjec dhe Armando Murati 41 vjec, u morën në pyetje nga kryetari të premten para Gjykatës së Assize Gentit.

Ata vazhdojnë të akuzojnë njëri-tjetrin për vrasjen e bashkatdhetarit të tyre 40-vjeçar Festim Kalaj në një plantacion kanabisi në Zëalm në vitin 2019. Viktima u qëllua për vdekje më 10 maj 2019 në një ndërtesë me një plantacion kanabisi në Zëalm dhe trupi i tij u gjet nga Ringvaart në Lievegem dhjetë ditë më vonë.

Trupi u zbulua më 20 maj 2019 nga një çiklist pranë urës Spey në Vinderhoute, një nën-komunë e Lievegem. Ajo ishte e mbështjellë me tela plastike dhe rrjetë, e lidhur me tel elektrik.

Nga autopsia rezulton se viktima është vrarë me gjashtë të shtëna me armë zjarri, tre në kokë dhe tre në pjesën e sipërme të trupit. Ai u identifikua përmes gjurmëve të gishtave si Festim Kalaj, 40-vjeçari shqiptar i regjistruar në Belgjikë nga viti 2014 deri në vitin 2017. Ai ishte i njohur për policinë për fakte të qëndrimit të paligjshëm dhe veprime të dyshimta, gjatë të cilave i morën dikur shenjat e gishtave nga policia lokale e Brakelit.

Pas një hetimi të gjerë, hetuesit identifikuan dy të dyshuar të dyshuar për vrasje dhe zbuluan skenën e krimit në një ndërtesë që kishte shërbyer si plantacion kanabisi. I dyshuari i parë, Erjon Hotaj u arrestua nga policia franceze në Clermont-Ferrand më 22 korrik 2019, pas një alarmi ndërkombëtar. Viktima është parë për herë të fundit me të në një kafene shqiptare në Bruksel. I dyshuari i dytë, Armando Murati jetonte në Merelbeke dhe u arrestua në Knokke më 20 shtator 2019.

Të dy personat u arrestuan nën dyshimin për vrasje. Ata pranuan se merreshin me shitje droge dhe deklaruan se Kalaj ishte elektricisti i plantacionit të kanabisit. Megjithatë, të dy pretendojnë se tjetri ka qëlluar për vdekje Kalaj. Hotaj deklaroi se kishte frikë nga Murati. “Ai e qëlloi. Ai dyshoi se Festimi qëndronte pas një grabitjeje në plantacionin e kanabisit, ku dy persona të armatosur vodhën një pjesë të të korrave. Ai më detyroi të ndihmoja në hedhjen e trupit”.