BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

“PS i kthen komisionet hetimore në instrument të tyre”/ Deputetja Tabaku komenton aksionin e SPAK për zyrtarët e Bashkisë së Tiranës: Pritshmëritë janë të larta, nuk e atakoj por...

“PS i kthen komisionet hetimore në instrument të tyre”/

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, komentoi lëshimin e 15 urdhëarresteve nga SPAK për çështjen e inceneratorit të Tiranës.

Demokratja u shpreh se është një zhvillim i mirë që hetimet për Tiranën vazhdojnë, ndërsa shtoi se Pritshmëritë nga SPAK janë të larta.

Pjesë nga intervista:

Ju keni reaguar në lidhje me inceneratorin e Tiranës ku thatë se  ‘Ka një kohë për të mbjellë dhe një kohë për të korrur! ‘Çfarë po korrim sot?

Tabaku:Urdhrat më të lartë ishte për ministrin Koka, Bllako. E reja ishte Bashkia e Tiranës. Janë akuzat e dyta për Bashkinë e Tiranës. Për mua është një zhvillim i mirë që hetimet për Tiranën vazhdojnë. Unë kam përshëndetur dhe përshëndes çdo avancim hetimi. Duke ditur dosjen, kjo nuk mund të bëhej pa miratimin e kryebashkiakut. Dardhat pas shpinës së Veliajt pa firmën e tij, nuk e hante askush.

Kush po e korr? Kemi të bëjmë me një grup të struktura kriminal?

Tabaku: E kam përdorur këtë shprehje edhe për ngritjen e komisioneve hetimore për inceneratorët. Besoj që është e nevojshme që në këtë moment të shikojmë se ku kemi arritur. Ky është zhvillim pozitiv politik.

A mendoni se SPAK po i përgjigjet testit?

Tabaku: Mbetet për t’u parë. Duhet të presim përfundimin e hetimeve. Pritshmëritë janë të larta.  Kam keqardhjen për këtë proces. Për mua mos votimi i raportit të komisionit hetimor ka qenë keqardhje në këtë proces. Në pjesën më të madhe të kohës kam qenë edhe e vetme, pasi atëherë filloi përçarja në PD. Kur e kthej kokën pas, besoj se kemi bërë një të mirë publike.

Amendimi i ligjit për komisionet hetimore. Jeni njohur me këtë draft?

Tabaku: Jam njohur mediatikisht për këtë draft.

Do shërbejë kjo si urë komunikimi mes opozitës dhe mazhorancës?

Tabaku: Nëse ky ligj do kishte hyrë në fuqi, ne nuk do kishim pasur këto rezultate. Opozita fatkeqësisht është në minorancë. Propozimi i PS i kthen komisionet hetimore në instrument të tyre dhe kufizon hapësirën e opozitën. Propozimi i PS shkon në drejtim të kundërt. PS më bllokoi shkresat. Praktikisht duhet të kemi një komision hetimor.

Refuzimi i ngritjes së komisioneve hetimore është bërë shkak i përplasjes në Kuvend. Mazhoranca i ka quajtur jo të formuluara objektet, pse nuk e bën opozita?

Tabaku: Nuk kanë kërkuar mirë formulim. Kush janë ata të gjykojnë për kushtetutshmërinë? Në disa raste i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese, por nga një anë nuk ka shumë kohë fizike.

 

Më të lexuarat