BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

Arrestimet për inceneratorin e Tiranës, Gjokutaj akuza të rënda ndaj SPAK: Po mbron përgjegjësin kryesor, ai është...

Arrestimet për inceneratorin e Tiranës, Gjokutaj akuza të

Avokati i njohur Genc Gjokutaj gjatë një interviste televizive ka folur lidhur me vendimin e SPAK për arrestimin e 15 persona për aferën e inceneratorit të Tiranës.

Gjokutaj hodhi akuza ndaj SPAK, duke thënë se po mbron kryetarin e bashkisë së Tiranës, i cili është dhe përgjegjësi kryesor sipas tij në këtë aferë.

“Janë munduar të shpjegojnë në dijeni të plotë atë çfarë kanë bërë, atë që ligji i ka detyruar për të vepruar.  Po ta ndiqni nga fillimi në fund njoftimin e SPAK ajo që bie në sy është gjithmonë veprimi në kundërshtim me ligjin, e të gjithë këtyre personave që janë marrë në përgjegjësi penale, pra për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.

Aty nuk bëhet fjalë për bashkëpunim marrëveshje të mëparshme, element i qënsishëm në rastet kur ka të pandehur në numër të konsiderueshëm të paktën 15 siç është bërë e ditur.

SPAK është munduar të shpjegojë se ne kemi bërë veprime, kemi konstatuar shkeljen e ligjit dhe në fakt ata kanë konstatuar deri aty ose e kanë mbajtur dorën, deri aty sa të mos preken hallkat e tjera, posaçërisht kryetari i bashkisë së Tiranës zoti Veliaj.

Kjo është bërë një modë në rastet kur eksponent shumë pranë kryeministrit nuk duhen të preken apo formalisht të merren të pandehur në masa e sigurimi të zbutura është vepra penale e shpërdorimit të detyrës  e cila nuk ka konsekuenca në lidhje me pasurinë dhe është një vepër penale e cila ka dhe marzhet e dënimit më të buta.

Në fakt çështja e koncesionit të Tiranës ashtu siç është thënë dhe stërthënë mbërritur në këtë konkluzion dhe nga vetë SPAK i cili në gusht sekuestroi gjithë dokumentacionin e këtij Inceneratori dhe çuditërisht mbas pesë muajsh tani del me vendime arresti me zyrtarë të dorës së dytë duke qenë se janë prezente që në sekuestrimin e dokumentacionit që është bërë në fillim janë firmat e zotit Veliaj i cili ka komunikuar me Alqi Bllakon ka komunikuar në lidhje me fizibilitetin dhe në lidhje me koncesionarin që bëhet fjalë për landfillin e Tiranës.

Pastaj veprimet e tjera siç i zbuloi dhe i bëri prezent zoti Këlliçi në konferencën e shtypit me kryetarin e Partisë Demokratike zotin Sali Berisha letër -këmbimi dhe informacionet e zonjës Balluku dërguar Erion Velisë posaçërisht sepse është shumë interesante që gjithë letër- këmbimi i instuticioneve qendrore me bashkinë e Tiranës janë me zotin Veliaj, ndërkohë që në procedim zoti Veliaj është eksloduar jo vetëm si emër, jo vetëm si përgjegjësi penale, jo vetëm si drejtues i bashkisë por është eksloduar dhe si emër fizik, si person a thua se ky nuk punon në Bashkinë e Tiranës ose në Bashkinë e Tiranës është dikush tjetër, është Taulant Tushe (drejtori i Erion Velisë i arrestur nga SPAK) po themi.

Kjo është ajo pjesë e cila këta prokurorë që kanë ndërtuar një skemë të tillë mbrojtëse në kundërshtim me detyrën ligjore dhe kushtetuese si institut i akuzës, si organ i ndjekjes penale por janë kthyer në mbrojtës të personave të korruptuar, shkeljes së ligjit në lidhje me këtë aferë shumë të madhe korruptive, këta prokurorë në fakt i kanë dhënë cilësinë vetes sepse në një proces penal nuk ka rrugë të mesme ose personi i korruptuar do të merret në përgjegjësinë penale dhe do të caktohet masa e sigurimit në përshtatje me atë vepër ose nëse ai nuk e merr këtë cilësi, një cilësi do ta marr prokurori i cili nuk vepron atëherë kur ligji e detyron  që të veprojë”, tha Gjokutaj”.

 

Më të lexuarat