BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

“Situata e vonesave po kthehet sistemike”/ Harta e re gjyqësore kosto për qytetarët e Korçës, shpërthen eksperti: Zvarrit në kohë proceset

“Situata e vonesave po kthehet sistemike”/ Harta e re

Me implementimin e hartës së re gjyqësore, Gjykata e Apelit të Korçës u shkri në Gjykatat e Rretheve të tjera e dosjet u transferuan drejt Tiranës. Kur gjykata mbrapa meje ishte funksionale, një qytetari korçar i duheshin afro 500 ditë që çështja e tij të niste shqyrtimin ndërkohë që tanimë i duhen plot 2555 ditë, e thënë ndryshe, 7 vite. Kështu është shprehur nga Korça Gerti Shella, ekspert ligjor. Sipas tij, harta e re gjyqësore nuk ka sjellë lehtësim të shqyrtimit të çështjeve në Gjykatën e Apelit por përkundrazi, ka rritur kohën e mbylljes së një çështje

“Situata që paraqitet sa i takon drejtësi është përkeqësuar shumë nga 2016, kur nis me reformën. Në 2016 një çështje themeli zgjidhej për 147 ditë, para se të shkrihej e merrte për 533 ditë. Në 6 mujorin e parë kur qytetarët korçare marrin drejtësi ne një gjykatë të vetme në Tiranë kohëzgjatja e vlerësuar për shqyrtimin është 7 vite. Ka qenë më mirë para fillimit të reformës së re gjyqësore e ka qenë më mirë kur gjykata e Korçës ishte më keq dhe erdhi në shkrirjen e saj”, thotë Shella.

Nga ana tjetër eksperti ligjor ka bërë me dije se vonesat në shqyrtimin e çështjeve në gjykatën e apelit sjellin vonesa në disa hallka të sistemit, si zyrat noteriale dhe kadastrale.

“Vëmë re me keqardhje që sistemi agregate si shërbimi noterial, shërbim i rëndësishëm që e bën efektiv vendimin gjyqësor po shkakton vonesa tej të arsyeshmes duke krijuar pamundësi palëve për të bërë të mundur çelje të trashëgimisë, me kadastrën etj. Situata e vonesave po kthehet sistemike e ne duhet të bëjmë çmos që ky tumor po përhapet, thjesht pengon aksesin në shërbimet e drejtësisë, të mund të përmbahet e kufizohet pa humbur kohë”, shprehet ai.

Me mbylljen e gjykatës së apelit në Korçë kanë shkuar drejt asaj të Tiranës me shume se 3200 dosje të pa shqyrtuara. 

 

Më të lexuarat