BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Vrasjet e bujshme të grave në Kosovë, eksperti Karamuço: Nuk parandalohen vetëm me polici, duhet një përfshirje e të gjithë shoqërisë

Vrasjet e bujshme të grave në Kosovë, eksperti Karamuço:

E marta ishte ditë zie në Kosovë në kujtim të të gjitha vajzave dhe grava të vrara. Gjyljeta Ukella u vra nga bashkëshorti i saj, Edmond Lajçi në orët e para të së martës në banesën e tyre ndërsa pak ditë më parë një 21 vjeçare u vra nga ish bashkëshorti brenda zyrës së Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj.

Eksperti i sigurisë, Ervin Karamuço, duke komentuar këto ngjarje tronditëse në një intervistë televizive, tha se këto fenomene nuk mund të parandalohen vetëm me polici. Ai theksoi se është e nevojshme një përfshirë të të gjithë shoqërisë.

“Janë ngjarje që pasojnë njëra-tjetrën. Mbaj mend ngjarjen tronditëse të madhe ku burri organizoi vrasjen e gruas, i cili është ende në paraburgim. Kosova mbahet për feminicid, ashtu sikundër është fenomen edhe në Shqipëri. Vuajmë nga të njëjtat simptoma të shoqërisë, maskilitet të shtuar dhe nivel kulturor të ulët mënyra se si e trajtojmë gjininë femërore. Këto nuk parandalohet vetëm me polici, as me ligjin për parandalimin e dhunës në familje por duhet një parandalim të madh social gjithëpërfshirës të të gjithë komponentëve që kemi në shoqërinë tonë dhe për aq sa mund të themi fjalën. Këto fatkeqësisht do të jenë pjesë e diskursit tonë në këto panele për shkak se do të ketë ngjarje të tilla, të cilat do të ndjekin trendin e tyre me ulje dhe ngritje.

Do të kujtohemi për ngjarjen e kaluar, kur të ndodhë ngjarja e radhës. Por duhet një strategji komplet e re, ligji që kemi pasur ne dhe që ka Kosova, kërkon që të ngrejë një gjendje emergjence në Kosovë, kanë kërkuar disa sepse kanë ndodhur dy vrasje brenda 5 ditësh. Por të mos bjerë në gabimin që ka  bërë Shqipëria para shumë vitesh për miratimin e një ligji që sot nuk funksionon, ligji për parandalimin e dhunës në familje. Nuk mund të vësh dot një polic në çdo derë pallati ku ka një zënkë mes familjarëve dhe të parashikosh nëse do të vriten. Ka një sërë masash të tjera që sot janë ende të paezauruara.”, u shpreh Karamuço.