BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Politike

Kosova në KiE, reagon Etilda Gjonaj: Delegacioni shqiptar në mbështetje të Kosovës, sinjal pozitiv edhe për rajonin

Kosova në KiE, reagon Etilda Gjonaj: Delegacioni shqiptar në

Deputetja e Partisë Socialiste, Etilda Gjonaj e cilëson historike votimin në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ku me 131 vota pro, u mbështet raporti për anëtarësim në këtë organizatë.

Në një intervistë televizive, Gjonaj u shpreh se delegacioni shqiptar ka lobuar dhe ka qenë në mbështetje të Kosovës.

Sipas Gjonajt, anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, është një sinjal pozitiv edhe për rajonin.

“Ka qenë një ditë historike jo vetëm thjesht për Kosovën edhe Shqipërinë, por për të gjithë kombin shqiptar. Pasja e Kosovës si anëtare me të drejta të plota në Këshillin e Evropës, jo vetëm i ka njohur Kosovës progresin që ka bërë në 3 kriteret kryesore që Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës monitoron, por nga ana tjetër, i jep mundësinë Kosovës edhe të avancojë në agjendën e integrimit evropian. Duke pasur shtete që nuk e kanë njohur Kosovën, vetë Organizata e Këshillit të Evropës ka dalë përtej vendimmarrjeve apo marrëdhënieve bilaterale, duke treguar vlerat që kjo organizatë ka dhe respekton vlerat e saj që lidhen me procesin meritokratik përsa i përket 3 kritereve.

Verndimmarrja e fundit i përket ministerialit më 16 maj, ku do duhet që 2/3 e shteteve të miratojnë anëtarësimin e plotë të Kosovës, por besoj fakti që Asambleja Parlamentare, duke e konsideruar që vendimi këtu është më meritoratik, mbi bazën e asaj se çfarë ka arritur një shtet, besoj do të jetë një rekomandim që do të konsiderohet nga ministeriali në maj. Do duhet akoma më shumë lobim. Ne gjatë gjithë kësaj periudhe si delegacion shqiptar, së bashku me kolegët tanë të Kosovës dhe me shtete të tjera dashamirëse, kemi kryer një lobim shumë të fortë, rezultati e tregon në fakt.

Këtu lidhet dhe ka një meritë të jashtëzakonshme edhe vetë kryeministri Rama dhe ministrat e Jashtëm që kanë qenë në këtë detyrë. Qënie e Kosovës në këtë tryezë, do të japë mundësinë që edhe për rajonin do të ketë një sinjal pozitiv, ku siguria, stabiliteti është më i rëndësishëm se marrëdhëniet bilaterale midis shteteve.

Nuk mund të them që kishte zhgënjim. E rëndësishme që numri maksimal u mor nga asambleja”, theksoi ajo.

 

Më të lexuarat