BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

A do të ketë sulme të tjera të Iranit drejt Izraelit? Flet gjeneralit iranian dhe zbulon çfarë pritet të ndodhë

A do të ketë sulme të tjera të Iranit drejt Izraelit? Flet

Irani nuk ka ndërmend të vazhdojë operacionin e tij ushtarak kundër Izraelit, i cili përfshinte sulme masive me dronë dhe raketa gjatë fundjavës, ka thënë shefi i shtabit të Forcave të Armatosura, gjeneralmajor Mohammad Bagheri. Të shtunën mbrëma, Teherani nisi një breshëri “të gjerë” ndaj shtetit hebre, për të cilin Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) vlerësuan se përfshinin më shumë se 300 raketa dhe drone kamikaze.

Sulmi erdhi si hakmarrje për atë që Irani pretendon të jetë një sulm ajror izraelit në konsullatën e Teheranit në Damask, Siri në fillim të këtij muaji, ku midis 16 viktimave ishin disa oficerë të lartë ushtarakë iranianë.

Duke folur pas sulmit të së dielës, Bagheri shpjegoi se arsyeja e sulmit ishte pasi “regjimi sionist kaloi vijën e kuqe” në një mënyrë që nuk mund të tolerohet. Veprimet e Izraelit, vazhdoi gjenerali, nuk mund të mbesin pa përgjigje. “Udhëheqësi suprem tha gjithashtu se ky dënim duhet të kryhet dhe falë Zotit, ky operacion u krye me përpjekjet e Gardës Revolucionare [Islamike] dhe me ndihmën e forcave të tjera të armatosura.

“Ne e shohim këtë operacion si një rezultat të plotë dhe ky operacion sipas mendimit tonë ka përfunduar, dhe ne nuk kemi ndërmend ta vazhdojmë operacionin,” tha Bagheri, duke paralajmëruar Izraelin se nëse ndërmerr ndonjë veprim të mëtejshëm kundër Iranit, “operacioni i ardhshëm do të të jetë shumë më i gjerë.”

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm shtoi se ushtria iraniane shënjestroi një “qendër të madhe informacioni” që ofronte informacione për Izraelin dhe bazën ajrore Nevatim, e cila tha se priste avionë luftarakë F-35 të projektuar nga SHBA, të përfshirë në bastisjen në konsullatën në Damask. Ndërsa të dyja këto baza u shkatërruan, Teherani nuk sulmoi qendrat e popullsisë, pohoi gjenerali. Izraeli, megjithatë, më parë tha se 99% e dronëve dhe raketave iraniane ishin rrëzuar, duke pranuar vetëm dëmtime të vogla në një bazë.