BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

Bild: Plani sekret i Putin për Iranin, çfarë fshihet pas sulmit ndaj Izraelit?

Bild: Plani sekret i Putin për Iranin, çfarë fshihet pas sulmit

Media gjermane, 'Bild' ka publikuar një artikull ku shpjegon arsyet e përfshirjes së presidentit rus në përshkallëzimin e tensionit në Lindjen e Mesme.  Artikulli shton se fakti që Rusia qëndron pas u tregua edhe nga reagimi i Moskës ndaj sulmit të Iranit të dielën.

Sipas Bild, edhe pse Ministria e Jashtme ruse dje zyrtarisht u bëri thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje, ajo nuk e dënoi sulmin ndaj Izraelit. 

Artikulli i Bild:

Irani po bombardon Izraelin, bota po e shikon e lodhur dhe një njeri është i emocionuar: udhëheqësi rus Vladimir Putin. Për të, përshkallëzimi në rajon po shkon pikërisht sipas planit. Ai po largon vëmendjen nga lufta në Ukrainë. Siç raporton eksperti ushtarak rus Carlo Massala në gazetën BILD, ekziston mundësia që Kremlini të ketë një interes në konfliktin në Lindjen e Mesme, i cili mund të jetë i paparashikueshëm.

Ky konflikt mund të minojë mbështetjen e Amerikës për Ukrainën. Është e sigurt, se Rusia ishte e informuar për synimet iraniane. Moska gjithashtu do të kishte mundësinë të ndikojë në Iran nëse një veprim i tillë do të ishte kundër interesave ruse. Por Rusia nuk e bëri këtë.

Fakti që Rusia qëndron pas u tregua edhe nga reagimi i Moskës ndaj sulmit të Iranit të dielën. Edhe pse Ministria e Jashtme ruse dje zyrtarisht u bëri thirrje “të gjitha palëve” të tregojnë përmbajtje, ajo nuk e dënoi sulmin ndaj Izraelit. Përkundrazi, thekson botimi gjerman.

Në një deklaratë nga Ministria e Jashtme, regjimi i Moskës mbajti anën e mullahëve ultra-islamistë. Moska besonte se ata kishin nisur një kundërsulm legjitim pasi Izraeli kishte vrarë më parë oficerë të lartë të Gardës Revolucionare iraniane në Damask më 1 prill.

Ministria ruse gjithashtu vuri në dukje se Moska kishte paralajmëruar prej kohësh se konfliktet e pazgjidhura në Lindjen e Mesme, veçanërisht me palestinezët do të shkaktonin tensione të mëtejshme.  Pa përmendur se milicitë e Iranit (duke përfshirë Hezbollahun, Hamasin, Houthis) janë ata që rrethojnë Izraelin në kufijtë e tij. Më 7 tetor 2023, Hamasi sulmoi Gazën duke masakruar mbi një mijë izraelitë (ditëlindja e Putinit). Atë ditë presidenti rus mbushi 71 vjeç.

Kur ambasadori i Izraelit në Rusi kritikoi reagimin e Rusisë, ai u sulmua ballë nga zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova:

“A mund të më kujtoni kur Izraeli ka dënuar qoftë edhe një sulm nga regjimi i tij Kiev në tokat ruse? As unë nuk më kujtohet. As unë nuk e di. Por më kujtohen deklaratat në favor të veprimeve të presidentit ukrainas Zelensky nga zyrtarët izraelitë”, tha Zakharova përmes Telegram.

Aleanca Putin-Iran është bërë gjithnjë e më e ngushtë vitet e fundit. Çfarë kanë të përbashkët me mullahët: urrejtja ndaj SHBA-së, Perëndimit dhe mënyra e jetesës që është normale për europianët. Përveç kësaj, Irani dhe Rusia janë mburoja mbrojtëse e liderit sirian Bashar al-Assad, i cili ka vrarë qindra mijëra bashkatdhetarë të tij si dhe ka detyruar miliona njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre dhe të kërkojnë strehim në Europë.

Mullahët nuk kishin asnjë kundërshtim kur Putini ndërhyri në luftën siriane në vitin 2015 dhe në këtë mënyrë fitoi pushtetin në Lindjen e Mesme. Në mars, Rusia dhe Irani e rritën bashkëpunimin e tyre ushtarak në një nivel krejtësisht të ri. Rusia, e cila ka sulmuar Ukrainën me dronë iranianë për një kohë të gjatë (së shpejti ato do të prodhohen edhe në vend në Rusi), është premtuar të marrë nga Teherani rreth 400 raketa të reja balistike tokë-tokë. Përveç kësaj, Moska i ka ofruar Teheranit ekspertizë të teknologjisë bërthamore prej vitesh.