BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Borrell jep lajmin e mirë për Ukrainën: BE rrit mbështetjen ushtarake dhe po përgatit...

Borrell jep lajmin e mirë për Ukrainën: BE rrit mbështetjen

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të dielën se BE do të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën, pasi Kongresi i SHBA miratoi një projekt-ligj për financimin e ndërprerjes së financimit të shtunën vonë, që hoqi dorë nga ndihma për Ukrainën. Ai tha se BE po përgatit "angazhime afatgjata të sigurisë për Ukrainën". 

Borrell tha në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Kiev se përballë një "kërcënimi ekzistencial për Evropën", "propozimi në tryezë" tregoi se BE dëshiron të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën.

Ai foli pas takimit të tij të parë personal me ministrin ukrainas të mbrojtjes Rustem Umerov, i cili u emërua muajin e kaluar, raporton Reuters.

"Le të shohim se çfarë do të ndodhë në SHBA, por nga ana jonë, ne do të vazhdojmë të mbështesim dhe rrisim mbështetjen tone. Ukrainasit po luftojnë me gjithë guximin dhe kapacitetet e tyre. Nëse BE dëshiron që ata të jenë më të suksesshëm, ne do t'u ofrojmë armë më të mira atyre”, tha Borrell.
Ai tha në konferencën për shtyp se shpresonte që vendet anëtare të merrnin një vendim për rritjen e ndihmës "para fundit të vitit".

Umerov, emërimi i të cilit nga presidenti, Volodymyr Zelensky, u miratua nga parlamenti më 6 shtator, falënderoi Borrell në një deklaratë në X për "mbështetjen e vazhdueshme" dhe tha se takimi ishte "një pikënisje për bashkëpunim të madh".