BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Bota

Çfarë ndodhi? Hakerat vjedhin bazën e të dhënave të të burgosurve rusë

Çfarë ndodhi? Hakerat vjedhin bazën e të dhënave

Hakerat kanë vjedhur bazën e të dhënave të të burgosurve rusë, në shenjë hakmarrje për vdekjen e liderit të opozitës Alexey Navalny.

Pak orë pas vdekjes së Navalnyt në muajin shkurt, në një burg rus, një grup hakerësh anti-Kremlin, u shfaqën në kërkim të hakmarrjes.

Duke përdorur aksesin e tyre në një rrjet kompjuterik të lidhur me sistemin e burgjeve të Rusisë, hakerët vendosën një foto të Navalny-t në faqen e internetit të kontraktorit të burgut të hakuar.

“Rroftë Alexey Navalny!”- shkruhej në një mesazh në faqen e internetit të hakuar, shoqëruar me një foto të Navalny-t dhe gruas së tij, Yulia.

Hakerët gjithashtu kanë vjedhur një bazë të dhënash që përmban informacione për qindra mijëra të burgosur rusë, të afërmit dhe kontaktet e tyre, duke përfshirë, të dhënat e mbajtura për të burgosurit në koloninë penale të Arktikut, ku Navalny vdiq.

Hakerët, të cilët thonë se janë një përzierje kombësish, duke përfshirë emigrantët rusë dhe ukrainas, po ndajnë ato të dhëna, duke përfshirë numrat e telefonit dhe adresat e e-mailit të të burgosurve dhe të afërmve të tyre “me shpresën se dikush mund t’i kontaktojë ata dhe të ndihmojë të kuptojë se çfarë ndodhi me Navalny. ”, i tha CNN-it një haker që pretendon të jetë i përfshirë në shkelje.

Përveç kësaj, hakerët përdorën aksesin e tyre në komisariatin online të sistemit të burgjeve ruse, ku anëtarët e familjes blejnë ushqim për të burgosurit.