BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Bota

Gara për Shtëpinë e Bardhë, mbahet debati i fundit presidencial i republikanëve para zgjedhjeve paraprake

Gara për Shtëpinë e Bardhë, mbahet debati i fundit

Vetëm katër kandidatë i kanë plotësuar kushtet për të marrë pjesë në debatin e fundit presidencial të republikanëve këtë viti, i cili mbahet të mërkurën. Audienca do të ketë mundësinë të dëgjojë më shumë nga secili kandidat para zgjedhje paraprake në fillim të vitit 2024.

Në debatin e fundit morën pjesë pesë kandidatë presidencialë. Për shkak të rregullave më të forta të kualifikimit, në debatin e fundit të këtij viti do të marrin pjesë vetëm 4 kandidatë. Ata do të kenë dy qëllime të rëndësishme, të dalin më mirë se pjesëmarrësit e tjerë në debat dhe të theksojnë dallimin mes tyre dhe ish Presidentit Donald Trump. Ish guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christy është një nga kritikët më të mëdhenj të ish Presidentit Trump, por edhe kandidatët e tjerë nuk kanë kursyer në kritika ndaj udhëheqësit të garës së republikanëve.

“Mendoj se një nga vështirësitë e kësaj fushate ka qenë identifikimi i çështjeve që tërheqin vëmendjen e krahut anti-Trump brenda partisë, ose të atyre që kanë votuar për zotin Trump, sepse ai ishte kandidat i partisë republikane, por që tani janë të hapur për mundësinë e votimit për një kandidat tjetër, veçanërisht nëse pozitat e zotit Trump vazhdojnë të dobësohen për shkak të problemeve ligjore”, thotë Andra Gillespie nga Universiteti Emory.

Pavarësisht problemeve ligjore, që përfshijnë 91 akuzave kriminale, sondazhet tregojnë se zoti Trump ka një epërsi të madhe ndaj rivalëve të tij republikanë.

Sondazhet e javës së kaluar tregojnë se zoti Trump udhëheq garën e republikanëve me 60 për qind mbështetje, i pasuar nga guvernatori i Floridës Ron DeSantis me 11 për qind dhe ish ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley me 10 për qind. Zoti Trump nuk do të marrë pjesë as në debatin e katërt të republikanëve.

Një çështje e re që pritet të diskutohet në këtë debat është lirimi i pengjeve dhe lufta mes Hamasit dhe Izraelit.

Kandidatët janë në një linjë me qëndrimin e partisë republikane në mbështetje të Izraelit.

Por, ata do të përpiqen të fajësojnë Presidentin demokrat Joe Biden për mos angazhim në negociata për lirimin e më shumë pengjeve amerikane. Ata gjithashtu mund të kenë dallime mbi taktikat e luftës.

“Mendoj se do të diskutohet çështja e armëpushimit apo nëse duhet të ketë një vazhdim të armëpushimit në shkëmbim të lirimit të më shumë pengjeve. Nëse kjo nuk është e suksesshme, atëherë ata duhet të lejojnë vazhdimin e operacioneve ushtarake në Gazë, duke rrezikuar mundësinë e lirimit të pengjeve. Pra do të diskutohet mbi taktika të këqija që do të mund të nxirrnin rezultatin më të mirë”, thotë Aaron Kall nga Universiteti i Miçiganit.

Kandidatët do të debatojnë për dy orë para votuesve republikan të mërkurën në mbrëmje, ndërsa zgjedhjet e para paraprake do të mbahen pas gjashtë javësh./ VOA