BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

I premtuan Ukrainës avionë, Rusia kërcënon dy shtetet e NATO-s

I premtuan Ukrainës avionë, Rusia kërcënon dy shtetet e

Rusia ka kërcënuar se do të shkatërrojë çdo avion luftarak që i jepet Ukrainës nga aleatët e saj, pasi dy vende premtuan avionë.

Sllovakia u bë vendi i dytë i NATO-s që i premtoi Kievit disa avionë MiG-29 të premten, një ditë pas Polonisë.

Ukraina u ka kërkuar vendeve perëndimore avionë modernë, por për shkak të kohërave të gjata të trajnimit, këto shihen vetëm si opsione afatgjata.

Ajo i sheh avionët shtesë si të rëndësishëm për mbrojtjen e saj dhe kundërsulmet e mundshme, një vit pas pushtimit të Rusisë.

Vende të tjera të NATO-s po shqyrtojnë dërgimin e avionëve të tillë si MiG-29, një model i cili daton nga koha e Bashkimit Sovjetik, të cilin pilotët ukrainas janë të trajnuar për të fluturuar.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov dënoi planet, duke thënë se avioni nuk do të ndikonte në rezultatin e “operacionit special ushtarak” të Moskës, siç e quan ajo luftën.

Ai tha se ata vetëm do të “sjellin fatkeqësi shtesë për Ukrainën dhe popullin ukrainas”.

“Sigurisht, gjatë operacionit special ushtarak, të gjitha këto pajisje do t’i nënshtrohen shkatërrimit”, shtoi zëdhënësi.

Premtimet polake dhe sllovake janë një lëvizje pozitive për Ukrainën, e cila ka më shumë pilotë se aeroplanë, por nuk do të bëjë një ndryshim vendimtar.

Ukrainasit thonë se ajo që u nevojitet vërtet janë avionët luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA.

Yuri Sak, një këshilltar i lartë ukrainas i mbrojtjes, thotë se luftëtarët e gjeneratës së katërt kanë aftësi më të mira.

Duket ende e pamundur që Ukraina t’i marrë ato, të paktën tani për tani, pasi do të duhej kohë për të trajnuar pilotët ukrainas në avionët perëndimorë.

Oficerët ushtarakë perëndimorë mbeten skeptikë për luftëtarët modernë. Fokusi i tyre është të ndihmojnë Ukrainën të fitojë betejën në terren.

Linjat e frontit janë të mbushura me sisteme të mbrojtjes ajrore në të dy anët. Forca ajrore ruse është shumë më e madhe se ajo e Ukrainës dhe nuk ka mundur të marrë kontrollin e qiejve.

Në fillim të pushtimit të plotë të Rusisë, Ukraina besohej se kishte rreth 120 avionë të aftë luftarakë, kryesisht MiG-29 dhe Su-27 të vjetëruar.

Të premten, kryeministri sllovak Eduard Heger shkroi në Twitter se qeveria e tij kishte miratuar dërgimin e 13 MiG-29 të vendit në Ukrainë.

Ai tha se “premtimet duhet të mbahen” dhe se ishte i kënaqur që të tjerët po i përgjigjeshin thirrjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për më shumë armë.

Nuk është e qartë se sa prej avionëve sllovakë janë në funksion.

Heger tha se Sllovakia do t’i dërgojë gjithashtu Ukrainës një pjesë të sistemit të saj të mbrojtjes ajrore Kub.

Të enjten, Polonia premtoi katër MiG-29, që do të dërgohen në ditët në vijim.

Ashtu si me premtimin e saj për tanke Leopard, Polonia ka thyer një barrierë. Ky ishte një hap që askush nuk ishte i përgatitur ta bënte një vit më parë.

Lajmet për premtimet erdhën mes raporteve të medias ruse se ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu kishte dekoruar pilotët e përfshirë në një incident në fillim të kësaj jave.

Uashingtoni i ka dënuar veprimet ruse, në të cilat thotë se një nga avionët Su-27 preu dronin, si të pamatur, por Moska thotë se droni dështoi vetë.

Më të lexuarat