BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Bota

Ish-zëvendës shefi i kabinetit të Zelensky akuzohet për pasurim të paligjshëm

Ish-zëvendës shefi i kabinetit të Zelensky akuzohet për

Agjencia kundër korrupsionit e Ukrainës akuzoi sot ish-zëvendës shefin e kabinetit të presidentit Volodymyr Zelensky për pasurim të paligjshëm prej rreth 400,000 dollarësh në mes të inkursionit të Rusisë në vend.

Që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, disa skandale korrupsioni janë zbuluar në Ukrainë, madje edhe brenda forcave të armatosura dhe agjencive qeveritare.

Sipas Byrosë Kundër Korrupsionit, ish-zyrtari Andrei Smirnov, ka blerë pasuri të paluajtshme dhe automjete me para me origjinë të paqartë.

“Këto janë dy makina Mercedes-Benz dhe Volkswagen, dy motoçikleta Honda dhe BMW, tre vende parkimi në Kiev, një apartament në Lviv dhe një truall në Transcarpathia”, tha agjencia.

Shumicën e automjeteve dhe pronave i dyshuari ia ka transferuar vëllait të tij, duke rezervuar të drejtën që t’i disponojë sipas dëshirës.

Smirnoff u fajësua në mars dhe mund të përballet me 10 vjet burg nëse shpallet fajtor.

Ukraina, e cila u përball me probleme serioze korrupsioni edhe para pushtimit rus, është zotuar të shtojë përpjekjet për të luftuar këtë plagë, duke aspiruar për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe për të qetësuar kreditorët e saj ndërkombëtarë.

Në fillim të majit, Ministri i Bujqësisë Mikola Solski dha dorëheqjen pasi u akuzua për përvetësim të tokave shtetërore.

Në vitin 2023 edhe ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov dha dorëheqjen pas skandalit të keqpërdorimit të fondeve publike për blerjen e municioneve dhe pajisjeve për ushtarët.

 

Më të lexuarat