BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Bota

Krisje mes Gjermanisë dhe Francës? Ja pse dy liderët kanë përplasje

Krisje mes Gjermanisë dhe Francës? Ja pse dy liderët kanë

Marrëdhënia midis kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron ka qenë prej kohësh e tensionuar, por refuzimi i fundit i Macron për të përjashtuar dërgimin e trupave në Ukrainë ka çuar tensionet në pikën e vlimit, raportoi Bloomberg të premten.

Përçarja midis Parisit dhe Berlinit u ekspozua në fillim të kësaj jave kur Macron deklaroi se ndërsa “nuk ka konsensus për të dërguar trupa në terren” në Ukrainë, “ne nuk mund të përjashtojmë asgjë”.

Duke u përgjigjur një ditë më vonë, Scholz u tha gazetarëve se “nuk do të ketë trupa tokësore, nuk do të ketë ushtarë në tokën ukrainase, të cilët dërgohen atje nga vendet evropiane ose të NATO-s” dhe se udhëheqësit e aleancës ishin “unanim sa i përket kësaj çështjeje. ”

Deklarata e Macron ishte “qëllimisht e paqartë” dhe synonte “të krijonte pasiguri në mendjen e planifikuesve ushtarakë rusë”, raportoi Bloomberg. Megjithatë, ajo u bë “kundër dëshirave të shprehura të zyrës së Scholz”, raportoi Bloomberg.

Macron vazhdoi komentin e tij duke thirrur anëtarët e NATO-s të cilët i kishin ofruar Ukrainës asgjë tjetër veçse “helmeta dhe çanta” kur konflikti me Rusinë filloi në shkurt 2022. Sipas Bloomberg, kjo u perceptua si një fyerje nga kancelari gjerman, duke pasur parasysh se Scholz e kapërceu me shpejtësi hezitimin e tij fillestar për të dërguar armë në Ukrainë, me Gjermaninë që tani është ofruesi i dytë më i madh i Kievit për ndihmën ushtarake.

Pavarësisht gatishmërisë së dukshme të Macron për të përshkallëzuar konfliktin, Gjermania i ka dërguar Ukrainës 27 herë më shumë ndihmë ushtarake sesa Franca, sipas shifrave nga Instituti Kiel për Ekonominë Botërore.

“Në Berlin,” vuri në dukje Bloomberg, “Macron shihet si një figurë monarkike që është më mirë në nxjerrjen e vizioneve madhështore sesa në realizimin e tij.” Ndihmësit e afërt të Scholz-it pranuan për Bloomberg se “të dy nuk shkojnë mirë”.

Nga ana tjetër, “Macron e sheh Scholz-in si një lider pa guxim dhe ambicie që nuk mund të mendojë përtej afatit të shkurtër”, tha një zyrtar francez për faqen amerikane të lajmeve.