BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

Lufta në Lindjen e Mesme/ Pas Al Jazeera-s, Izraeli i del kundër edhe një tjetër media prestigjoze, ndërpret transmetimin e drejtpërdrejtë të Gazës

Lufta në Lindjen e Mesme/ Pas Al Jazeera-s, Izraeli i del kundër edhe

Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press tha të martën se furnizimi i saj i drejtpërdrejtë nga Gaza ishte ndërprerë nga Izraeli, i cili e akuzon atë për shkelje të një ligji që lejonte autoritetet izraelite të mbyllnin Al-Jazeera në tokën e tij.

“Associated Press denoncon në termat më të forta veprimin e qeverisë izraelite për të mbyllur transmetimin tonë të drejtpërdrejtë” që tregonte Gazën dhe “konfiskimin e pajisjeve tona”, tha agjencia e lajmeve në një deklaratë për shtyp.

Agjencia ia atribuoi vendimin “keqpërdorimit nga qeveria izraelite” të ligjit të miratuar në fillim të prillit, i cili lejon ndalimin e transmetimit të mediave të huaja që minojnë sigurinë e shtetit në Izrael.

AP tha se autoritetet sekuestruan kamerën dhe pajisjet e transmetimit.

Në të njëjtën kohë, në raportin e saj për ngjarjet, agjencia sqaron se në mesin e mijëra klientëve të videove të dërguara live nga AP është përfshirë edhe rrjeti i Katarit, Al Jazeera.

Ai gjithashtu thekson se zyrtarët e Ministrisë izraelite të Komunikimeve mbërritën të martën pasdite në zyrën e AP në qytetin jugor izraelit të Sderot dhe sekuestruan materialin.

Agjencia e lajmeve më në fund deklaron se zyrtarët i dorëzuan AP-së një letër, të nënshkruar nga Ministri i Komunikimeve Shlomo Karhi, duke argumentuar se AP shkeli ligjin e ri të vendit për transmetimet e huaja.

“Ne u bëjmë thirrje autoriteteve izraelite të kthejnë pajisjet tona dhe të na lejojnë të rivendosim menjëherë transmetimin tonë të drejtpërdrejtë në mënyrë që të vazhdojmë t’u ofrojmë” këto “imazhe” të rëndësishme mijëra mediave në mbarë botën,” thuhet në deklaratë AP.

Nga ana e saj, Ministria e Komunikimeve e Izraelit njoftoi se “Fotografët e AP fotografojnë shpesh Rripin e Gazës nga ballkoni i një shtëpie në Sderot”, në periferi të territorit palestinez, “duke u fokusuar ndër të tjera në aktivitetet e (izraelit) ushtarët dhe në vendin ku ndodhen”.

Kujtohet se censura ushtarake e Izraelit ndalon publikimin e imazheve ose informacioneve që mund të bëjnë të mundur identifikimin e ushtarëve ose instalimeve ushtarake izraelite.

“Qeveria izraelite ka vendosur të mos lejojë që rrjeti televiziv Al-Jazeera që mbështet Hamasin terrorist të transmetojë nga Izraeli”, thuhet më pas në tekst.

Ai shton se “megjithë paralajmërimet nga inspektorët e ministrisë së komunikimeve se [mediat] po shkelin ligjin dhe se ata duhet të ndalojnë së ushqyeri Al-Jazeera me materialet e tyre… [media] vazhdoi ta bëjë këtë”, shton ministria duke iu referuar AP.

Për vite me radhë, autoritetet izraelite kanë kritikuar publikisht mbulimin e Al-Jazeera-s të ngjarjeve aktuale në Izrael dhe në territoret palestineze ku rrjeti i Katarit ka korrespondentë.

Parlamenti i Izraelit miratoi një ligj në fillim të prillit që lejon ndalimin e mediave të huaja që minojnë sigurinë e shtetit në Izrael – një ligj që synonte rrjetin e Katarit – i cili i lejon kryeministrit të ndalojë transmetimin e mediave të synuara dhe të mbyllë zyrat e tij.

Netanyahu me këtë ligj më 5 maj bëri të mundur mbylljen e Al-Jazeera për një periudhë prej 45 ditësh, e cila do të rinovohet.

Në të kaluarën, Netanyahu ka akuzuar Al-Jazeera se është një “organ propagandistik i Hamasit dhe pjesëmarrës aktiv” në sulmin vdekjeprurës të 7 tetorit nga lëvizja palestineze në Izraelin jugor.