BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Paralajmërimi i frikshëm i Stoltenberg: Duhet të përgatitemi për...

Lufta në Ukrainë/ Paralajmërimi i frikshëm i Stoltenberg:

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar se aleanca ushtarake perëndimore duhet të përgatitet për lajme të këqija nga fronti ukrainas, pasi Kievi vazhdon të mbrohet kundër një pushtimi gjithëpërfshirës rus.

“Luftërat zhvillohen në faza. Ne duhet të mbështesim Ukrainën në kohë të mira dhe të këqija,” tha Stoltenberg në një intervistë për televizionin gjerman ARD.

“Ne gjithashtu duhet të përgatitemi për lajme të këqija”, shtoi Stoltenberg, por nuk ishte më konkret.

Komentet e tij vijnë ndërsa aleatët perëndimorë debatojnë për municionet dhe ndihmën financiare për Ukrainën dhe ndërsa Moska rrit numrin e trupave të saj.

Të premten, presidenti i Rusisë Vladimir Putin nënshkroi një dekret për rritjen e numrit të ushtarëve me rreth 170.000, në një total prej 1.3 milion.

Linjat e betejës kanë lëvizur pak në muajt e fundit, pavarësisht kundërsulmimit të Kievit gjatë verës. Por ukrainasit përdorën raketa lundrimi për të shtyrë flotën ruse në Detin e Zi dhe për të shkaktuar dëme thellë brenda territorit rus.

“Këto janë fitore të mëdha edhe pse ata nuk arritën të lëvizin vijën e parë”, tha Stoltenberg në intervistë.

Ai u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s të rrisin prodhimin e municioneve, duke u ankuar për gjendjen e fragmentuar të industrisë evropiane të mbrojtjes.

“Ne nuk mund të punojmë së bashku aq ngushtë sa duhet,” tha Stoltenberg, duke u kërkuar qeverive që të shikojnë përtej interesave të tyre kombëtare në pamjen më të gjerë.

“Fitorja e Putin nuk do të ishte vetëm një tragjedi për Ukrainën, por edhe një rrezik për aleatët e tjerë. Sa më shumë ta mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta”, tha ai.

Më të lexuarat