BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

“Lufta po vjen!”/ The Telegraph: Tajvani është gati të votojë kundër Kinës

“Lufta po vjen!”/ The Telegraph: Tajvani është gati

Përpjekja e fundit e presidentit të Kinës Xi Jinping për të ndalur përkeqësimin e marrëdhënieve me SHBA-në në San Francisko dhe në këtë mënyrë të ndihmojë ekonominë e tij gjithnjë në rënie u lavdërua gjerësisht nga shtypi financiar, i cili vuri në dukje ovacionet e vazhdueshme që elitat e biznesit amerikan i bënë atij në San. Francisco, pasi u tha se Kina është një “treg i madh” dhe një “partner e mik” i gatshëm i SHBA-së.

Ndërsa Shtëpia e Bardhë lexoi takimin midis Presidentit Joe Biden dhe Xi Jinping në margjinat e Samitit të APEC-it ishte mjaft i kujdesshëm në ton, duke vënë në dukje tensionin midis “bashkëpunimit të mundshëm” dhe “zonave të ndryshimit”, ndjenja e përgjithshme në SHBA është ende një shqetësim i thellë për ambiciet kineze në të gjithë rajonin dhe mbi ishullin-kombin e Tajvanit, i vendosur për të mbajtur zgjedhjet në fillim të janarit. Dhe Amerika dhe aleatët e saj kanë çdo arsye për t’u shqetësuar.

Me gjithë vërshimin e hapave të vegjël të ndërmarrë nga Xi në të ashtuquajturën “shkrirje”, goditjen ndaj kimikateve pararendëse të fentanilit, inkurajimin e investimeve të huaja në Kinë dhe rivendosjen e lidhjeve ushtarake SHBA-Kinë, Xi ka bërë “përtëritjen e kombit kinez”.

Në një fjalim dhënë Partisë dhe kombit në vitin 2021, Xi tha se “zgjidhja e çështjes së Tajvanit dhe realizimi i ribashkimit të plotë të Kinës është një mision historik dhe një angazhim i palëkundur i Partisë Komuniste të Kinës”. Ai ka shpenzuar miliarda për ushtrinë kineze, duke u përpjekur të krijojë aftësinë për të marrë kombin ishull me forcë nëse është e nevojshme. Buxheti i këtij viti (2023) është më shumë se dyfishi i buxhetit të 10 viteve më parë.

Elitat e biznesit që darkuan me liderin kinez, pa dyshim, ishin të pavëmendshëm ndaj avionëve dhe helikopterëve kinezë J-10 dhe J-16 që operonin në Tajvanin qendror dhe në jugperëndim të ishullit, duke kaluar sipas dëshirës vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit. Diçka e tillë, dikur ishte një pengesë jozyrtare mes dy palëve dhe shtynte forcat tajvaneze të përgjigjeshin. Duke monitoruar këto manovra, ushtria e Tajvanit vuri në dukje rritjen e aktiviteteve si këtë vit në vit që kur Xi erdhi në pushtet. Ndërsa ato elita amerikane i dhanë duartrokitje të vazhdueshme Xi-t, presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen tha se vendi u përball me “kërcënim ushtarak në rritje, fushata të zonës gri, sulme kibernetike dhe manipulim informacioni”, ndërsa përgatitej për zgjedhjet e tij.

Zgjedhjet, të vendosura për në 13 janar, premtojnë të ndezin një paqe tashmë të brishtë, pasi Partia Demokratike Progresive (DPP) në pushtet, e përbuzur në Pekin si separatistë, duket gjithnjë e më shumë e mundshme për të arritur fitime kundër partive opozitare që nuk kanë arritur të bashkohen së bashku, për të krijuar një aleancë pro Kinës, siç pritej. Presidentja Tsai Ing-wen – e ndaluar të kandidojë përsëri – është gjithnjë e më pak e rëndësishme pasi zëvendëspresidenti i saj Lai Ching-te e çon përpara ofertën presidenciale të DPP-së si kandidaturën e saj për vitin 2024.

Ndërsa ai tashmë është zotuar të ruajë “paqen në ngushticat e Tajvanit” dhe të vazhdojë qasjen e kujdesshme të Tsai ndaj marrëdhënieve tajvanezo-kineze, Lai Ching-Te e përshkroi veten si një “punëtor pragmatik për pavarësinë e Tajvanit” gushtin e kaluar. Zgjedhja e tij e kandidatit, Bi-khim Hsiao – deri vonë i dërguari kryesor i Tajvanit në Uashington dhe i njohur gjithashtu për qëndrimin e saj pro-pavarësisë është një veprim jashtëzakonisht i aftë, që synon të mbajë Shtetet e Bashkuara pranë Tajvanit gjatë viteve të ardhshme.

Për Pekinin, bileta e DPP është një fatkeqësi. Një zëdhënës i kontinentit ka paralajmëruar se çdo lëvizje drejt “pavarësisë së Tajvanit” do të nënkuptonte luftë.

Ndërkohë që SHBA ka mbajtur prej kohësh një pozicion “paqartësie strategjike”, pasiguri nëse do të mbronte Tajvanin në një luftë me Kinën – është bërë një shenjë dalluese e presidencës së Joe Biden se Shtetet e Bashkuara nuk do të qëndronin duarkryq dhe nuk do të lejonin asnjë përpjekje për të përdorur forcën ushtarake nga Pekini kundër Tajvanit. Famshëm, ai e tha këtë hapur në tetor 2021, viti kur Rusia pushtoi Ukrainën. Kjo mbështetje për Tajvanin ndahet në të dy anët e Dhomës së Kongresit, ku vitet e fundit ka pasur një rritje të ligjvënësve amerikanë që vizitojnë dhe premtojnë mbështetjen e tyre për ishullin demokratik.

Ka gjithashtu një rritje në faturat ose projektligjet që përmendin Tajvanin, shumë prej të cilëve në mënyrë eksplicite janë në anën e ishullit, si Akti i Paqes përmes Forcës së Tajvanit, Aktit të Qëndrimit me Tajvanin, Aktit të Mbrojtjes dhe Rezistencës Kombëtare të Tajvanit, Mbrojtjes së Demokracisë së Tajvanit. Akti i Huadhënies dhe Akti i Parandalimit të Pushtimit të Tajvanit, që të gjitha u parashtruan në vitin 2023. Suksesi i administratës së Biden në transferimin e Tajvanit në programin e saj të financimit të huaj ushtarak, normalisht i rezervuar për vendet sovrane, ka rritur tashmë aftësinë e SHBA-së për të ndihmuar tajvanezët që të mbrohen.

Pra, ndërsa elitat e biznesit amerikan në Hotelin San Francisco Hyatt e fantazuan veten si paqebërës për fitim, duke duartrokitur një udhëheqës që OKB-ja ka thënë se është përgjegjës për “shkeljet serioze të të drejtave të njeriut”, përpjekjet e tyre janë të parëndësishme nëse ka paqe apo lufta në Indo-Paqësorin midis fuqive më të mëdha dhe të dyta më të mëdha në botë. Fakti është se faktori vendimtar nëse ka luftë në ngushticën e Tajvanit mund të zbresë në mënyrën se si janë luftuar, fituar dhe humbur zgjedhjet në Tajvan. Dhe kjo duhet të na bëjë të gjithëve shumë të vëmendshëm.