BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

'Çmendet' moti në këtë vend, qyteti ‘zhduket’ nën pushtimin e shiut të pandërprerë, raportohet për viktima

'Çmendet' moti në këtë vend, qyteti

Shirat e pandërprerë që kanë goditur Bolivinë që nga dhjetori, ku autoritetet numërojnë gjithsej rreth dyzet të vdekur, rezultuan që një pjesë e qytetit të Coviha (në veri) të zhytet nën ujë, por deri më tani nuk është raportuar për viktima.

Lumi Acre vërshoi, ndërsa niveli i ujit arrin në çatitë e shtëpive dhe banorët tani po lëvizin me varka nëpër rrugë, zbuloi AFP. “Ne nuk kemi regjistruar asnjë vdekje, por kemi rreth treqind shtëpi që janë përmbytur plotësisht,” Ana Lucia Reyes, kryetarja e këtij qyteti me rreth 100,000 banorë, në kufirin me Perunë dhe Brazilin, i cili është 280 metra mbi nivelin e detit.

Niveli i ujit në Urën Filias, që lidh Coviha-n me Brasilia në Brazil, arriti në 17 metra, duke tejkaluar rekordin e vendosur në 2015 prej 15.5 metrash, sipas njësisë së menaxhimit të rrezikut të Bolivisë. “Ky është një rekord që nuk e kishim menduar se do të thyhej. Kemi gjashtëmbëdhjetë rrethe që janë tërësisht të përmbytura. Kemi familje që kanë humbur gjithçka”, tha Reyes.

Sipas studimeve të institutit privat Tierra, Bolivia përjetoi një periudhë thatësire për rreth gjashtë muaj, e ndjekur nga shirat e dendur në një periudhë të shkurtër kohore. Të dhënat e shërbimit meteorologjik tregojnë se nga viti 1980, reshjet janë ulur me 36% në muajt e thatë nga gushti deri në tetor, por në vitin 2023 thatësira vazhdoi në Bolivi deri në ditët e para të dhjetorit.