BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

‘Çmendet’ moti/ Nxehtësia ekstreme pushton këtë vend, autoritet ngrenë alarmin, rrezikohet...

‘Çmendet’ moti/ Nxehtësia ekstreme pushton

Një ciklon tropikal është intensifikuar me shpejtësi në brigjet veriore të Australisë pasi miliona në të gjithë vendin përballojnë kushtet e valëve të të nxehtit që parashikohet të shtrihen deri në fundjavë.

Cikloni i fortë tropikal Jasper u forcua në ekuivalentin e një uragani të kategorisë 4 të premten, me erëra maksimale prej 220 kilometrash në orë (138 mph), sipas Qendrës së Përbashkët të Paralajmërimit të Typhoon.

“Intensifikimi i mëtejshëm të premten është i mundur dhe nuk mund të përjashtohet një sistem i kategorisë 5,” tha byroja meteorologjike e vendit.

Jasper është cikloni tropikal më i hershëm i kategorisë 4 që është formuar në Detin Koral që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1900, sipas hulumtimit të CNN të gjurmëve të stuhisë së Qendrës Kombëtare të Uraganeve.

Stuhia, e cila ndodhet 1,195 kilometra (742 milje) në verilindje të Queensland dhe duke lëvizur në jug me 9 km/h (6 mph), mund të godasë bregdetin pranë Cairns, një qytet me 250,000 banorë, me erëra maksimale të qëndrueshme prej 140 km/h (87 mph) deri të martën herët.

Megjithatë, parashikuesit thonë se rruga e saj e parashikuar mund të ndryshojë. Ardhja e stuhisë është jashtëzakonisht e hershme gjatë El Niño, një model klimatik që e ka origjinën në Oqeanin Paqësor përgjatë ekuatorit dhe në përgjithësi redukton reshjet përgjatë bregut lindor të Australisë.

Ndërkohë, temperaturat në kryeqytetin NSW Sydney pritet të arrijnë 40 gradë Celsius (104 Fahrenheit) të shtunën, sipas Byrosë Australiane të Meteorologjisë, me nxehtësinë e nxitur nga erërat e forta dhe të thata.

Disa shkolla në Sidnei u detyruan të mbyllen të premten dhe një ndalim total i zjarrit ishte në fuqi në disa pjesë të NSW, për shkak të rritjes së rrezikut të zjarreve.

Një vlerësim "katastrofik" i zjarrit u dha në pjesë të Australisë Jugore të premten, më i larti në shkallë, që tregon se jetët dhe pronat ka të ngjarë të humbasin nëse fillon një zjarr.

Vlerësimet e rrezikut ekstrem nga zjarri ishin vendosur në pjesë të Uellsit të Ri Jugor dhe Victoria. Nxehtësia parashikohet të dobësohet disi nga fundi i fundjavës deri në fillim të javës së ardhshme.

Australia është një nga vendet më të cenueshme ndaj efekteve të krizës klimatike, me valë të shpeshta të të nxehtit, reshje ekstreme dhe zjarre shkatërruese.

Vendpushimet e skive, duke përfshirë Perisher, më i madhi në vend, gjithashtu u mbyllën herët për shkak të mungesës së borës.

Frika ishte veçanërisht e madhe pasi kujtimet e zjarreve katastrofike të verës së zezë të vitit 2020, më e keqja e vendit në dekada mbeten të gdhendura në mendjet e miliona australianëve.

Zjarret dogjën 10 milionë hektarë (24.7 milionë hektarë), duke vrarë dhjetëra njerëz dhe duke shkatërruar më shumë se 3,000 shtëpi.