BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Ministri i Emigracionit dha dorëheqjen, Sunak mbron marrëveshjen e re me Ruandën për refugjatët

Ministri i Emigracionit dha dorëheqjen, Sunak mbron marrëveshjen e re

Kryeministri Rishi Sunak, ka dalë në një konferencë për shtyp, ku shpjegoi marrëveshjen e re me Ruandën për zhvendosjen e emigrantëve, pas vendimit të Gjykatës Supreme e cila rrëzoi marrëveshjen e parë, me argumentin se Ruanda nuk është një vend i sigurt. 

Sunak, i cili gjendet nën presion nga brenda partisë Konservatore, tha se projektligji i ri është më i rrepti ndonjëherë në fushën e emigracionit. 

Përveç ligjit të ri, qeveria ka nënshkruar një traktat të ri me Ruandën duke shpallur se është një vend i sigurt.

Ditën e djeshme, Ministri i Emigracionit, Robert Jenrick, dha dorëheqjen duke deklaruar se ligji nuk është mjaftueshëm i rreptë. Ai u mbështet nga ish Ministrja e Brendshme, tashmë e shkarkuar nga Sunak, Suella Braverman. 

Marrëveshja e re me Ruandën, parashikon që emigrantët e paligjshëm dhe azilkërkuesit të dërgohen drejt vendit afrikan për t'u procesuar. 

Sipas kryeministrit Sunak, projektligji i ri zgjidh ato probleme të konstatuara nga Gjykata Supreme dhe do të shërbejë si frenues i emigracioni. Sunak e krahasoi ndikimin që ky ligj do të ketë, me marrëveshjen e bërë me Shqipërinë, e cila sipas tij, i ka ulur kalimet e paligjshme me gomone të shtetasve shqiptarë drejt Britanisë, me 90%. 

Megjithatë kryeministri pranoi se Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg, ende do të ketë mundësi të sfidojë deportimet. 

Britania po vijon të ashpërsojë ligjet kundër emigracionit, në përpjekje për të ulur valën e emigrimit drejt ishullit. Së fundmi, qeveria prezantoi ndryshime në vizat e punës dhe bashkimet familjare, duke rritur ndjeshëm kërkesën për të ardhurat që duhet të posedojnë aplikantët, për të siguruar vizat dhe lejet e qëndrimit.