BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Mori një vëmendje të madhe në mbarë botë! Hapi Kupën e Botës, historia frymëzuese e 22 vjeçarit që nëna refuzoi ta abortonte po bëhet virale në rrjet

Mori një vëmendje të madhe në mbarë botë! Hapi

Për shumë njerëz në Gjirin Persik, Ghanim Al Muftah është një fytyrë e njohur. Por aktivisti me aftësitë e kufizuara, i cili ndiqet nga shumë njerëz në rrjete sociale, ishte një nga yjet në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës FIFA 2022 në Doha, e cila u ndoq nga mijëra në mbarë botën.

22 vjeçari mori vëmendjen në ceremoninë në stadiumin Al Bayt, duke ndarë skenën me aktorin hollivudian Morgan Freeman. I riu nga Katari recitoi një varg nga Kurani dhe e ndihmoi aktorin e njohur të mirëpresë botën në një shfaqje me temë unitetin dhe tolerancën.

“Ne e dërguam thirrjen, sepse të gjithë janë të mirëpritur. Kjo është një ftesë për të gjithë botën,” tha Al Muftah, i veshur me një thobe dhe duke ecur në skenë me duart e tij.

Më pas, duke recituar një varg nga Kurani, ai shtoi: “Ne jemi rritur të besojmë se jemi shpërndarë në këtë tokë si kombe dhe fise, në mënyrë që të mësojmë nga njëri-tjetri dhe të gjejmë bukurinë në dallimet tona”.

“Unë mund ta shoh atë,” u përgjigj Freeman. “Ajo që na bashkon këtu, në këtë moment, është shumë më e madhe se ajo që na ndan. Si mund ta bëjmë atë të zgjasë më shumë se sot?” “Me tolerancë dhe respekt, ne mund të jetojmë së bashku nën një shtëpi të madhe,” u përgjigj Al Muftah.

Al Muftah ka lindur në Katar me një gjendje të rrallë të njohur si sindroma e regresionit kaudal, një çrregullim kongjenital në të cilin zhvillimi fetal i pjesës së poshtme të trupit është jonormal. Shumë i sugjeruan nënës së tij të abortonte Muftahun, por ajo vendosi të mos hiqte dorë nga ai.

Mjekët thanë se ai nuk kishte shumë mundësi për të jetuar më shumë se 15 vjet. Edhe pse Al Muftah ecën me ndihmën e duarve, i riu bën shumë, duke përfshirë edhe drejtimin e makinës. Ai ka dokumentuar sfidat e vazhdueshme, duke i kthyer ato në një udhëtim frymëzues dhe duke u bërë një motivues.

Aktualisht, studion për shkenca politike dhe shpreson që të bëhet diplomat një ditë. Ai është gjithashtu një yll i madh në rrjetet sociale, me më shumë se shtatë milionë ndjekës në TikTok, më shumë se 3.3 milionë në Instagram dhe afër një milion abonentë në YouTube.

Atij gjithashtu i pëlqen të marrë pjesë në sporte ekstreme si skateboarding dhe ngjitje në shkëmbinj, shpreson të bëhet paraolimpian një ditë. Në prill, Al Muftah u emërua ambasador i Kupës së Botës FIFA 2022.