BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Bota

Ndahet nga jeta në mënyrë të mistershme bankieri rus, çfarë dyshohet

Ndahet nga jeta në mënyrë të mistershme bankieri rus,

Një bankier rus ka vdekur në mënyrë të papritur nga një “sulm në zemër” në moshën 42-vjeçare, e fundit në një seri vdekjesh të hershme të spikatura.

Nikolay Vasyov ishte nënkryetar i lartë i Sberbank, institucioni më i madh financiar i vendit.

Analizat fillestare nga mjekët thanë se “vdekja e tij e parakohshme” ishte për shkak të një “sulmi në zemër”, shkruan ‘The Sun’.

Megjithatë, detaje të mëtejshme nuk janë dhënë për rrethanat e vdekjes së tij.

“Me keqardhje të thellë ju informojmë se sot Nikolay Vasyov, nënkryetar i lartë, Drejtues i bllokut të zhvillimit të përvojës së klientit B2C të Sberbank, ndërroi jetë papritmas”, thuhej në një deklaratë.

“Sipas konkluzionit paraprak të mjekëve, vdekja ka ardhur si pasojë e një ataku kardiak.”

Vdekja e tij pason një numër figurash të shquara biznesi që u ndanë nga jeta të rinj ose në rrethana të pazakonta që kur Vladimir Putin u përgatit për pushtimin e tij në Ukrainë.

Kjo vjen mes tendosjeve të thella në sektorin financiar të Rusisë të shkaktuar nga lufta e Putinit dhe ndikimi i sanksioneve perëndimore.

Fitimet e Sberbanks ranë pothuajse 80 për qind vetëm vitin e kaluar.

Një deklaratë nga Sberbank tha: “Menaxhmenti dhe kolegët e bankës vajtojnë vdekjen e parakohshme dhe shprehin ngushëllime të thella për familjen dhe të dashurit e Nikolay Vasyov”.

Vasyov kishte qenë i lidhur ngushtë me hipotekat dhe kreditë në Sberbank dhe dukej se ishte i afërt me kreun pro-Putin të bankës, German Gref, një ish-ministër i qeverisë.

“Nikolay është një profesionist i pasionuar, i guximshëm në vendimet e tij, kureshtar dhe i hapur ndaj njohurive të reja”, tha Gref për të në vitin 2020.

“Falenderoj Nikolay për rezultatet e tij të forta.”

Vdekja e Vasyov pason vdekjen misterioze të ekzekutivit të tretë të lartë në kompaninë e dytë më të madhe të naftës në Rusi brenda një viti e gjysmë.

Vladimir Nekrasov, 66 vjeç, kryetar i bordit të drejtorëve të Lukoil, vdiq “papritmas” muajin e kaluar.

Media shtetërore ruse tha në atë kohë se konkluzionet “paraprake” të mjekëve ishin se Nekrasov pësoi “dështim akut të zemrës”.

Vdekja e tij pason atë të manjatit Ravil Maganov, 67 vjeç, i cili ra nga dritarja e Spitalit Klinik Qendror të Moskës, i njohur gjithashtu si klinika e Kremlinit, në shtator të vitit të kaluar.

Kishte dyshime për vrasje, por Maganov kishte qenë në spital për një problem të gjatë në zemër para se të rrëzohej nga dritarja e katit të gjashtë, duke vdekur në vend.

Miliarderi Alexander Subbotin, 43 vjeç, i lidhur gjithashtu me gjigantin energjetik Lukoil, ku ishte një menaxher i lartë, u gjet i vdekur në maj 2022 pasi “mori këshilla nga shamanët”.

Një teori është se Subbotin – i cili gjithashtu zotëronte një kompani transporti – u helmua nga helmi i zhabave duke shkaktuar një atak në zemër.

Ndër rastet e tjera gjatë luftës ishte i pasuri Vladislav Avayev, 51 vjeç, një ish-zyrtar i Kremlinit, i cili dukej se kishte vrarë veten pasi vrau gruan e tij Yelena, 47 vjeç, dhe vajzën, 13.

Ai kishte lidhje të nivelit të lartë me institucionin kryesor financiar rus Gazprombank.

Miqtë kundërshtuan raportet se ai ishte xheloz pasi gruaja e tij pranoi se ishte shtatzënë nga shoferi i tyre.

Kishte pretendime se ai kishte akses në sekretet financiare të elitës së Kremlinit.

Disa ditë më vonë, multimilioneri Sergey Protosenya, 55 vjeç, u gjet i varur në Spanjë, pasi me sa duket vrau gruan e tij Natalia, 53 vjeç, dhe vajzën e tyre adoleshente, Maria, me sëpatë.

Ai ishte një ish nënkryetar i Novatek, një kompani gjithashtu e lidhur ngushtë me Kremlinin.

Ashtu si me Avajev, sugjerohet se ky mund të ketë qenë një atentat i bërë për t’u dukur si një vrasje dhe vetëvrasje.

Lakuriq Yevgeny Palant, 47 vjeç, një multimilioner i telefonave celularë, dhe gruaja e tij Olga, 50 vjeç, të dyja me origjinë ukrainase, u gjetën me plagë të shumta me thikë nga vajza e tyre Polina, 20 vjeç.