BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Ndodh edhe kjo për herë të parë/ E moshuara flet me të afërmit nga “parajsa” në ditën e funeralit të saj përmes ..., tronditen të pranishmit. Ekspertët zbardhin detajet

Ndodh edhe kjo për herë të parë/ E moshuara flet me të

Inteligjenca artificiale ka mundësuar së fundmi një dialog përmes videove me njerëzit që janë nisur drejt “parajsës”. Një 87- vjeçare britanike ka folur në funeralin e saj, madje iu përgjigj pyetjeve për jetën nga të afërmit dhe miqtë e pikëlluar, të cilët mbetën të shokuar nga ajo që po shihnin.

Kjo u bë e mundur përmes videove holografike të pajisur me inteligjencë artificiale, e cila lejon hapjen e një dialogu me një të vdekur!

Teknologjia, e zhvilluar nga kompania amerikane StoryFile me seli në Los Anxhelos, krijon një hologram digjital të personit para se të vdesë dhe përdor një seri videosh pyetje-përgjigje të për tema që mund të jenë me interes për njerëzit e afërt apo popullin e tij.

Më pas, kjo pamje video përdoret për të trajnuar një sistem të inteligjencës artificiale në mënyrë që të mund t’u përgjigjet siç duhet pyetjeve që do të bëhen në ditën e funeralit.

Produkti përfundimtar, i cili është i pajtueshëm me sistemet e realitetit virtual “ngarkohet” në platformën digjitale të StoryFile nga ku, nëpërmjet një lidhjeje interneti, zhvillohet “dialogu” (ose më saktë iluzioni i dialogut) gjatë funeralit.

Në këtë mënyrë, një grua britanike 87-vjeçare, një nga përdoruesit e parë në botë të teknologjisë inovative u shfaq si një hologram që fliste pak pasi ndërroi jetë.

Pasi mbajti një fjalim të shkurtër për jetën e saj, përfshirë të qenit një e mbijetuar e Holokaustit dhe pikëpamjet e saj shpirtërore, ajo iu përgjigj pyetjeve të anëtarëve të familjes që morën pjesë në funeral.

Smith e kishte filmuar veten duke dhënë përgjigje rreth gjashtë muaj para vdekjes së saj. Teknologjia, e disponueshme në Britani nga kjo javë, u krijua nga djali i saj Dr. Stephen Smith, bashkëthemelues dhe shef ekzekutiv i StoryFile.

Smith pranoi se hologrami “tronditi” të pranishmit dhe tha se nëna e tij e ndjerë iu përgjigj pyetjeve të tyre “me detaje dhe ndershmëri të re”, duke përfshirë fëmijërinë e saj të vështirë, divorcin e prindërve, pikëpamjet e saj politike, parashikimet e saj për të ardhmen e botës, etj.

Ideja fillestare për krijimin e StoryLife në 2017-ën ishte ruajtja në kujtesë e historive të të mbijetuarve të Holokaustit, si dhe figurave të tjera historike, por gjatë rrugës u kuptua se mund të përdorej më gjerësisht në funerale dhe jo vetëm.

Kushdo që dëshiron mund të krijojë “një histori” në StoryFile dhe të zgjedhë t’u përgjigjet pyetjeve para vdekjes rreth temave që ata mendojnë se mund të jenë me interes për miqtë dhe familjen e tyre, kryesisht sekrete nga e shkuara.

Ndryshe nga videot e prodhuara (deepfake), kjo teknologji nuk i vë fjalët e parëndësishme në gojën e personit. Nëse hologrami i të ndjerit (d.m.th. sistemi i AI) nuk ka gati ndonjë përgjigje përkatëse për një pyetje, atëherë i ndjeri “kërkon” pyetësin të pyesë diçka tjetër.

Stephen Smith theksoi se falë teknologjisë së re nëna e tij “ishte disi e pranishme” në funeralin e saj dhe theksoi se fjalët e saj ishin vërtet të sajat dhe jo krijimi i inteligjencës artificiale.

Rolo Carpenter, krijuesi i chatbot-it CleverBot, konfirmoi se sistemi inteligjent i StoryFile nuk përpiqet të shpikë përgjigjet e veta, ai thjesht zgjedh në varësi të pyetjes përgjigjet e duhura të regjistruara më herët nga të ndjerët.

Smith parashikon shumë përdorime të tjera komerciale për teknologjinë e re përtej bisedës me të vdekurit, të tilla si shërbimi ndaj klientit dhe shitjet.

Ai deklaroi se parashikon një botë ku njerëzit regjistrojnë jetën e tyre në mënyrë të vazhdueshme, në mënyrë që më vonë të duket se po flet vetja e tyre 18-vjeçare, vetja e tyre 50-vjeçare etj.

Më të lexuarat