BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Njihuni me artistin i cili fotografon kafshët dhe zvarranikët gjatë natës

Njihuni me artistin i cili fotografon kafshët dhe zvarranikët

Një nepërkë e gjelbër e mbështjellë rreth një gypi kullimi, tre bletë me shirita blu duke fjetur mbi një teh bari dhe një geko që ngjitet në një pemë në sfondin e një qyteti të gjallë. Ata janë të gjithë pjesë e portofolit të gjerë të fotografit Hong Kong-Britan të kafshëve të egra Laërence Hylton.

Pavarësisht se është një nga vendet me popullsi më të dendur në botë, Hong Kongu është një shtëpi e larmishme për mbi 1000 specie kafshësh dhe krenohet me një të tretën e të gjitha llojeve të shpendëve në Kinë. Shumë nga këto krijesa shfaqen vetëm natën, por kjo nuk e pengon 30-vjeçarin Hylton që t'i kërkojë ato.

Duke nisur safari nate disa herë në javë, Hylton thotë se misioni i tij është të promovojë ruajtjen përmes qasjes së tij artistike ndaj fotografisë së natyrës.

"Unë shpresoj që njerëzit t'i shohin [fotot e mia] si një mundësi për të kuptuar se natyra nuk është aq e frikshme sa mund t'i konsiderojmë ne," tha ai. “Çelësi është të tregojmë se kafshët kanë të drejtë të jetojnë këtu. Vetëm për shkak se kemi frikë prej tyre nuk do të thotë se ata nuk e meritojnë të jetojnë.”

Zvarranikët dhe amfibët janë ndër kafshët e preferuara të Hylton për t'u kërkuar - veçanërisht gjarpërinjtë, për shkak të keqkuptimit të tyre. Pavarësisht se janë grabitqarë të rëndësishëm dhe tregues ekologjikë, ai thotë se shumë gjarpërinj përballen me persekutim.

Për Hylton, gjetja e kafshëve të egra është pjesa më e lehtë, por fotografimi i tyre kërkon shumë durim. "Ju jeni duke punuar me një subjekt që nuk dëshiron të shqetësohet, kështu që është e rëndësishme të përpiqemi dhe të respektojmë jetën e egër ku mundemi," thotë ai. "Gjëja më e mirë që mund të bëjmë nëse po dokumentojmë është të kapim atë që duhet të kapim dhe ta lëmë të tillë."

Hylton filloi fotografimin e kafshëve të egra kur mori kamerën e tij të parë në moshën 17-vjeçare, duke kapur "zogun e çuditshëm që vallëzon në degë këtu dhe zogun e lezetshëm duke shkelur një gjethe atje", por kjo nuk ndodhi derisa u zhvendos nga MB në Hong Kong-u dhe fotografoi një skifterë të rrëpirës duke u kthyer në një pasion.

Për sa i përket jetës së egër të natës, përveç "insekteve të etur për gjak" dhe disa qenve të egër, Hong Kongu është relativisht i sigurt për t'u eksploruar në errësirë. Pa grabitqarë të mëdhenj të gatshëm të dëmtojnë njerëzit, Hylton thotë se gjithçka që dikujt i duhet për të filluar si vëzhgues i kafshëve të egra gjatë natës është një pishtar, një sens i përbashkët dhe të jetë i ndërgjegjshëm për subjektet që hasin raporton CNN.

Bosco Chan thotë se një arsye pse kafshët e egra mund të mbijetojnë dhe të lulëzojnë në Hong Kong është se rreth 40% e tokës së saj është përcaktuar si "parqe të vendit", një nga raportet më të larta të zonave të mbrojtura në botë. . Së bashku me terrenin kodrinor të qytetit, kafshët mund të shmangin shqetësimet njerëzore dhe presionin e gjuetisë.

Por pavarësisht se është shtëpia e qindra specieve, humbja e biodiversitetit është gjithashtu një problem në Hong Kong. "Një ose dy shekuj më parë, ne kishim tigra, një leopard dhe një civet të quajtur civeta e madhe indiane, e cila u gjet për herë të fundit në vitet 1940," thotë Chan. “Vitet e fundit kemi humbur një lloj bretkosash fushore të quajtur bretkosa lundruese. Ajo lulëzon në fusha me oriz, por ndërsa ne braktisim kultivimin e orizit, bretkosa është zhdukur në Hong Kong.

Ndërsa organizata si ËËF po ndihmojnë në ruajtjen e popullatave të rrezikuara si vidra euroaziatike, e cila sipas Chan është "një nga llojet e fundit të vidrave urbane të mbetura në Kinë", Hylton mendon se mund të bëhet më shumë për habitatet natyrore të Hong Kongut përmes edukimit.

“Ne kemi shumë [alpinistë] që vizitojnë këtë zonë dhe kanë frikë nga gjarpërinjtë dhe kanë frikë nga e panjohura. [Kjo] i bën njerëzit të bëjnë gjëra marrëzi, "thotë Hylton. "Shpresojmë që një ditë në të ardhmen, të gjithë mund të shijojnë natyrën ashtu siç dolën ta bëjnë."