BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

Nuk do ta besoni, ja sa përqind e shoferëve që drejtojnë makinën nën efektin e alkoolit

Nuk do ta besoni, ja sa përqind e shoferëve që drejtojnë

Sipas një raporti të publikuar këtë javë, 4% e shoferëve në Zvicër ngasin makinën pasi kanë pirë alkool. Megjithatë, vetëm 0.4% kanë një nivel të alkoolit në ose mbi kufirin ligjor.

Ngasja në gjendje të dehur mbetet një nga rreziqet më të mëdha të sigurisë rrugore në Zvicër, duke shkaktuar rreth një në çdo tetë aksidente rrugore. Në vitin 2023, alkooli shkaktoi 506 lëndime të rënda në rrugët zvicerane dhe çoi në vdekjen e 31 personave, thuhet në raportin e publikuar nga BPA.

Shumica dërrmuese e atyre që drejtonin makinën pasi kishin pirë alkool ishin mbi 30 vjeç. Vetëm 0.1% e shoferëve nën moshën 30 vjeç ishin duke vozitur mbi kufirin ligjor.

Kufiri ligjor në Zvicër është 0.5 njësi për mijë njësi gjaku. Drejtuesit me leje prove 3-vjeçare nuk lejohen të pinë alkool përpara se të ngasin makinën – një kufi prej 0,1 njësi për mijë njësi gjaku për këtë grup akomodon alkoolin në gjak që mund të rezultojë nga fermentimi i ushqimit.

Që nga viti 2017, numri i aksidenteve të rënda rrugore të lidhura me alkoolin ka ardhur në rritje. Shumë shoferë nuk janë të vetëdijshëm se konsumimi i alkoolit nën kufirin ligjor dëmton drejtimin, tha BPA. Ndërgjegjësimi vizual dhe koha e reagimit preken të dyja.