BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

OKB fakton krimet e luftës në Ukrainë, rusët kryen ekzekutime, tortura dhe dhunë seksuale

OKB fakton krimet e luftës në Ukrainë, rusët kryen

Hetimet e Kombeve të Bashkuara kanë nxjerrë në pah se në Ukrainë forcat ruse kanë kryer krime lufte. Në këto përfundime ka arritur kreu i Komisionit Hetimor të OKB-së për shkeljet e të drejtave të njeriut dhe ligjit humanitar në Ukrainë Erik Mose. "Bazuar në provat e mbledhura nga Komisioni, ka arritur në përfundimin se krimet e luftës janë kryer në Ukrainë," tha ai. Konkluzionet e Komisionit Hetimor të OKB-së janë realizuar pas investigimit në katër rajone ukrainase. Raporti i komisionit theksoi disa fusha ku aktivitetet ruse kanë qenë veçanërisht të dëmshme, duke përfshirë sulmet e përgjithshme, pa dallim në zonat civile, ekzekutimet, torturat dhe dhunën seksuale dhe me bazë gjinore. Komisioni raportoi se "përdorimi i armëve shpërthyese me rreze të gjerë veprimi nga Rusia në zonat e populluara është një burim i dëmeve dhe vuajtjeve të mëdha për civilët” dhe se një numër sulmesh “u kryen pa dallim midis civilëve dhe luftëtarëve”, duke përfshirë përdorimin e municioneve thërrmuese ose sisteme të shumta raketash dhe sulme ajrore në zonat e populluara”. Njoftimi liston 16 qytete dhe qyteza ku hetimet për ekzekutimet janë në vazhdim, me “pretendime të besueshme” për shumë raste të tjera. Kishte "raportime të vazhdueshme të keqtrajtimit dhe torturës” të viktimave ukrainase, disa prej të cilave thanë se u transferuan në qendrat e paraburgimit në Rusi, ku u mbajtën për javë të tëra. Raportohet se disa viktima janë zhdukur. Komisioni paraqiti gjithashtu dëshmi për rrahje, goditje elektrike dhe lakuriqësi të detyruar të ish të burgosurve në qendrat ruse të paraburgimit. Presidenti i Komisionit Mose tha gjithashtu se ata gjetën prova të një numri të paspecifikuar ushtarësh rusë që kryen krime të dhunës seksuale ose me bazë gjinore.