BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Pamje mahnitëse/ NASA publikon imazh të ri të Mjegullnajës Tarantula (VIDEO)

Pamje mahnitëse/ NASA publikon imazh të ri të Mjegullnajës

Teleskopi Hapësinor Hubble i NASA-s ka shkrepur një imazh mahnitës të Mjegullnajës së Tarantulës, duke hedhur dritë të re në hulumtimin rreth lindjes së yjeve në rajonin më të ndritshëm galaktikës tonë fqinje.

E njohur gjithashtu si 30 Doradus, mjegullnaja është një rajon i madh formues yjor i gazit të hidrogjenit të jonizuar që shtrihet 161,000 vite dritë nga Toka në Renë e Madhe të Magelanit.

Retë e tij të turbullta të gazit dhe pluhurit duket se rrotullohen mes yjeve të sapoformuar të rajonit.

Mjegullnaja e Tarantula është shtëpia e yjeve më të nxehtë dhe masive të njohura.

Imazhi kombinon të dhëna nga dy këndvështrime të ndryshme vëzhgimi.

NASA tha se teleskopi i parë, të cilin astronomët e quajtën Scylla, ishte krijuar për të eksploruar vetitë e pluhurit që ekziston në zbrazëtirën midis yjeve që përbëjnë retë e errëta në imazh. Ai zbulon se si pluhuri ndëryjor ndërvepron me dritën e yjeve në mjedise të ndryshme.

Pamje mahnitëse/ NASA publikon imazh të ri të Mjegullnajës

Imazhi përfshin gjithashtu të dhëna nga një program vëzhgimi që studion formimin e yjeve në kushte të ngjashme me universin e hershëm, si dhe katalogimin e yjeve të Mjegullnajës Tarantula për operacionet e ardhshme shkencore me teleskopin hapësinor James Webb.

Më të lexuarat