BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

Papa Françesku shpërthen në fyerje ndaj komunitetit LGBTQ+, mediat italiane zbulojnë çfarë ndodhi në takimin me dyer të mbyllura që zhvilloi me peshkopët

Papa Françesku shpërthen në fyerje ndaj komunitetit LGBTQ+,

Papa Françesku thuhet se u tha peshkopëve italianë që të mos lejojnë homoseksualët të trajnohen për priftërinj, sipas dy gazetave italiane që pretendojnë se papa 87-vjeçar bëri një sharje homofobike në një takim me dyer të mbyllura javën e kaluar.

Duke cituar burime nga brenda takimit, gazetat Corriere della Sera dhe La Repubblica raportuan të hënën se Papa i kishte bërë komentet gjatë takimit me peshkopët italianë më 20 maj.

Artikujt e gazetave, të përkthyer nga italishtja, pretendonin se Papa kishte thënë se ka “frociaggine”, që përkthehet në shqip “pederastë”.

Kritikat u zhvilluan në kuadër të propozimeve të peshkopëve italianë për të ndryshuar udhëzimet për kandidatët në seminare.

Vatikani vendosi në vitin 2005 se kisha nuk mund të lejojë shugurimin e burrave që janë aktivisht homoseksualë ose kanë prirje “të rrënjosura thellë” homoseksuale. Në vitin 2016, Françesku e mbështeti këtë vendim.

Dy vjet më vonë ai u tha peshkopëve italianë të mos pranonin kandidatë homoseksualë për priftëri.

Papa Françesku thotë se kritikët e tij konservatorë në kishë kanë një “qëndrim vetëvrasës”

Gjatë pontifikatës së tij, Papa ka kërkuar të ofrojë një qasje më mikpritëse për katolikët LGBTQ+, duke thënë “kush jam unë për të gjykuar?” kur u pyet për priftërinjtë homoseksualë, dhe gjithashtu ka ofruar mundësinë që priftërinjtë të mund të ofrojnë bekime joformale për çiftet e të njëjtit seks.

Gazeta Corriere della Sera deklaroi se Papa argjentinas, i cili flet italishten si gjuhë të dytë, mund të mos ketë qenë në dijeni se sa fyese ishte gjuha e tij, duke shtuar se vërejtja u prit me të qeshura të pabesueshme nga peshkopët.

Një burim i afërt me Papën i tha CNN se mund të kuptohet gjithashtu pasi ka një “klimë homoseksuale” në seminare.

Nuk ka asnjë transkript zyrtar të komenteve për shkak të natyrës së takimit me dyer të mbyllura.