BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Pas kërcënimeve të Vladimir Putinit me armë bërthamore dhe Luftës së Tretë Botërore, a do t’i kthejë Serbia më në fund shpinën Rusisë? Mediat serbe nxjerrin prapaskenat

Pas kërcënimeve të Vladimir Putinit me armë bërthamore

Kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin me armë bërthamore dhe e ashtuquajtura Luftë e Tretë Botërore, sipas një artikulli të medias serbe “Danas” , pavarësisht domosdoshmërisë, nuk do të çojnë në një kthesë përfundimtare në politikën e jashtme të Serbisë. Përveç mendimit të tyre se presioni nga Bashkimi Evropian do të jetë më i dobët, ekspertët shprehen për median serbe gjithashtu se Vuçiçit, presidentit të Serbisë, i intereson vetëm qëndrimi në pushtet, pra vlerësimi në elektoratin fort prorus, për të cilin ai kujdeset përmes propagandës së dhunshme. “Nuk mendoj se do të ketë ndonjë ndryshim në politikën e jashtme të Serbisë, pra nga regjimi i Vladimir Putinit në Rusi, për më tepër, mendoj se qeveria jonë është rehat me situatën e krijuar rishtazi që ngjall frikë plotësisht të justifikuar, dhe frika është më e lehtë për t'u manipuluar”, komentoi për  Danas Ognjen Radonjiç, profesor i Fakultetit Filozofik në Beograd. “Në përgjigje të pyetjes nëse kërcënimi i Putinit për luftë bërthamore dhe luftë të tretë botërore po e afron Serbinë drejt harmonizimit të politikës së saj të jashtme me Perëndimin dhe vendosjes së sanksioneve ndaj Federatës Ruse, Radonjiç u përgjigj negativisht. “Fatkeqësisht, më duket se i shkon për shtat Amerikës dhe Rusisë që kjo luftë të zgjasë sa më gjatë. Amerikës për të dobësuar Evropën dhe për ta lidhur më fort me veten dhe për të dobësuar Rusinë si një partner i ardhshëm i Kinës. Mendoj se kjo luftë është një prelud i konfliktit mes Amerikës dhe Kinës si dy fuqitë e vetme botërore relevante”, tha ai.

Serbia të tërhiqet nga vija e zjarrit

Jo vetëm një luftë bërthamore, por çdo konflikt në shkallë globale do të ndikojë ndjeshëm Serbinë dhe rajonin në kuptimin e sigurisë së fjalës. Sot e gjithë bota është e lidhur si një fshat global dhe askush nuk është i paprekshëm”, tha për Danas, politologia Marija Gjoriq. Siç shton ai, synimi i Serbisë duhet të jetë “tërheqja nga vija e zjarrit, e cila fatkeqësisht do të ndodhë mbi kokat tona”. “Do të shohim nëse fuqitë e mëdha do të na lejojnë ta bëjmë këtë. Besoj se lufta e tretë botërore tashmë është duke u zhvilluar dhe se aktorë të rinj do të përfshihen çdo ditë. Shpërndarja e konfliktit po rritet dhe kam frikë se në fund do të jetë një fitore Pirroe, kushdo që fiton. Serbia nuk mund të ndikojë shumë në tendencat globale, por duhet të punojë që të mos përfshihet në ndonjë konflikt. Do të jetë e vështirë, por duhet të qëndrojmë mënjanë, sepse në një luftë bërthamore nuk ka fitues”, përfundon ajo.

Ka ende vend për manovrim

“Çdo ndryshim i situatës në fushën e betejës ukrainase, veçanërisht përshkallëzimi i ri, padyshim që ndikon në vendimet e autoriteteve serbe. Sa më i fortë të jetë konflikti me Putinin, aq më pak Perëndimi do të tolerojë ekzistencën e një pike potenciale nevralgjike ku Rusia mund të shkaktojë një konflikt, i cili është ende i vetmi Ballkan në Evropë, ku Vuçiç ka ndikim, si BeH, Kosova apo Mali i Zi. Prandaj, sigurisht që do të ketë presion të mëtejshëm ndaj Vuçiçit që të distancohet sa më shumë nga Putini”, tha Dragan Popoviç, drejtor i Qendrës për Politikë Praktike. Duke komentuar rrethanat e reja, edhe më tragjike brenda botës së polarizuar, agresionin e Rusisë kundër Ukrainës dhe kërcënimin e Vladimir Putinit për luftë bërthamore, si dhe pozicionin e Serbisë, ai tha për Danas se vendimet e Vuçiçit për politikën e jashtme të Serbisë varen vetëm pjesërisht nga politika e jashtme.  Sigurisht, shton ai, kjo lloj situate ka një jetëgjatësi të kufizuar dhe në një moment do të prishet. “Megjithë forcimin e presionit perëndimor, së bashku me përkeqësimin e situatës në Ukrainë, nuk jam i sigurt se ne kemi arritur ende pikën e kthesës, ose të paktën pikën kur Vuçiçit do t'i duhet të dezertojë përfundimisht në anën perëndimore. Fatkeqësisht, ka ende vend për manovrim “përfundon Dragan Popoviq.