BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Bota

Pas kërcënimeve të Vladimir Putinit me armë bërthamore dhe Luftës së Tretë Botërore, a do t’i kthejë Serbia më në fund shpinën Rusisë? Mediat serbe nxjerrin prapaskenat

Pas kërcënimeve të Vladimir Putinit me armë bërthamore

Kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin me armë bërthamore dhe e ashtuquajtura Luftë e Tretë Botërore, sipas një artikulli të medias serbe “Danas” , pavarësisht domosdoshmërisë, nuk do të çojnë në një kthesë përfundimtare në politikën e jashtme të Serbisë. Përveç mendimit të tyre se presioni nga Bashkimi Evropian do të jetë më i dobët, ekspertët shprehen për median serbe gjithashtu se Vuçiçit, presidentit të Serbisë, i intereson vetëm qëndrimi në pushtet, pra vlerësimi në elektoratin fort prorus, për të cilin ai kujdeset përmes propagandës së dhunshme. “Nuk mendoj se do të ketë ndonjë ndryshim në politikën e jashtme të Serbisë, pra nga regjimi i Vladimir Putinit në Rusi, për më tepër, mendoj se qeveria jonë është rehat me situatën e krijuar rishtazi që ngjall frikë plotësisht të justifikuar, dhe frika është më e lehtë për t'u manipuluar”, komentoi për  Danas Ognjen Radonjiç, profesor i Fakultetit Filozofik në Beograd. “Në përgjigje të pyetjes nëse kërcënimi i Putinit për luftë bërthamore dhe luftë të tretë botërore po e afron Serbinë drejt harmonizimit të politikës së saj të jashtme me Perëndimin dhe vendosjes së sanksioneve ndaj Federatës Ruse, Radonjiç u përgjigj negativisht. “Fatkeqësisht, më duket se i shkon për shtat Amerikës dhe Rusisë që kjo luftë të zgjasë sa më gjatë. Amerikës për të dobësuar Evropën dhe për ta lidhur më fort me veten dhe për të dobësuar Rusinë si një partner i ardhshëm i Kinës. Mendoj se kjo luftë është një prelud i konfliktit mes Amerikës dhe Kinës si dy fuqitë e vetme botërore relevante”, tha ai.

Serbia të tërhiqet nga vija e zjarrit

Jo vetëm një luftë bërthamore, por çdo konflikt në shkallë globale do të ndikojë ndjeshëm Serbinë dhe rajonin në kuptimin e sigurisë së fjalës. Sot e gjithë bota është e lidhur si një fshat global dhe askush nuk është i paprekshëm”, tha për Danas, politologia Marija Gjoriq. Siç shton ai, synimi i Serbisë duhet të jetë “tërheqja nga vija e zjarrit, e cila fatkeqësisht do të ndodhë mbi kokat tona”. “Do të shohim nëse fuqitë e mëdha do të na lejojnë ta bëjmë këtë. Besoj se lufta e tretë botërore tashmë është duke u zhvilluar dhe se aktorë të rinj do të përfshihen çdo ditë. Shpërndarja e konfliktit po rritet dhe kam frikë se në fund do të jetë një fitore Pirroe, kushdo që fiton. Serbia nuk mund të ndikojë shumë në tendencat globale, por duhet të punojë që të mos përfshihet në ndonjë konflikt. Do të jetë e vështirë, por duhet të qëndrojmë mënjanë, sepse në një luftë bërthamore nuk ka fitues”, përfundon ajo.

Ka ende vend për manovrim

“Çdo ndryshim i situatës në fushën e betejës ukrainase, veçanërisht përshkallëzimi i ri, padyshim që ndikon në vendimet e autoriteteve serbe. Sa më i fortë të jetë konflikti me Putinin, aq më pak Perëndimi do të tolerojë ekzistencën e një pike potenciale nevralgjike ku Rusia mund të shkaktojë një konflikt, i cili është ende i vetmi Ballkan në Evropë, ku Vuçiç ka ndikim, si BeH, Kosova apo Mali i Zi. Prandaj, sigurisht që do të ketë presion të mëtejshëm ndaj Vuçiçit që të distancohet sa më shumë nga Putini”, tha Dragan Popoviç, drejtor i Qendrës për Politikë Praktike. Duke komentuar rrethanat e reja, edhe më tragjike brenda botës së polarizuar, agresionin e Rusisë kundër Ukrainës dhe kërcënimin e Vladimir Putinit për luftë bërthamore, si dhe pozicionin e Serbisë, ai tha për Danas se vendimet e Vuçiçit për politikën e jashtme të Serbisë varen vetëm pjesërisht nga politika e jashtme.  Sigurisht, shton ai, kjo lloj situate ka një jetëgjatësi të kufizuar dhe në një moment do të prishet. “Megjithë forcimin e presionit perëndimor, së bashku me përkeqësimin e situatës në Ukrainë, nuk jam i sigurt se ne kemi arritur ende pikën e kthesës, ose të paktën pikën kur Vuçiçit do t'i duhet të dezertojë përfundimisht në anën perëndimore. Fatkeqësisht, ka ende vend për manovrim “përfundon Dragan Popoviq.