BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Po plas lufta? Rusia nxjerr raketat bërthamore, Anglia jep alarmin dhe tregon planin e afërt: Çfarë thuhet në raportin e fundit

Po plas lufta? Rusia nxjerr raketat bërthamore, Anglia jep alarmin dhe

Ministria Britanike e Mbrojtjes tërhoqi vëmendjen e mediave të huaja në lidhje me raportin e fundit mbi arsenalin e raketave që ka aktualisht Rusia në përdorim.

Raporti, i cili fokusohet te sulmet e shtuara ruse ndaj vendbanimeve civile gjatë muajve të fundit përmban detaje të shumta teknike në lidhje me kapacitetet e vërteta të Rusisë si edhe llojin e raketave që janë përdorur.

Rusët janë njohur për arsenalin e madh të raketave, por sipas britanikëve, gjatë muajve të fundit, mungesat e theksuara në këtë drejtim janë kthyer në një makth për gjeneralët në fushën e betejës, të cilët tashmë po përdorin resurset e fundit për të goditur infrastrukturën civile ukrainase.

Në raport thuhet po ashtu se rusët janë në përfundim të arsenalit të tyre të raketave dhe tashmë kanë filluar përdorimin e raketave që më herët ishin projektuar për t’u lëshuar me koka bërthamore.

“Ata i kanë nxjerrë këto raketa, kanë hequr kokat bërthamore dhe po i lëshojnë drejtim Ukrainës me shpresën e dëmit të madh të shkaktuar vetëm përmes energjisë kinetike dhe lëndës djegëse të saj”, shkruhet në raport.

Një shembull i tillë është raketa AS-15 KENT, e cila është e programuar vetëm për të lëshuar koka bërthamore, por që është hasur shpesh gjatë sulmeve të fundit ndaj Ukrainës.

“Të dhënat tregojnë se Rusia është në përfundim të arsenalit të saj të raketave dhe tashmë po përdor edhe raketat e projektuara për mbushje bërthamore”, përfundon raporti.

Më të lexuarat