BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Politika në zi/ Ndërron jetë ish-kryeministri i këtij vendi, nënshkrues i marrëveshjes së tregtisë së lirë me...

Politika në zi/ Ndërron jetë ish-kryeministri i këtij vendi,

Ish-kryeministri kanadez Brian Mulroney vdiq të enjten në moshën 84-vjeçare, politikani që shënoi jetën politike kanadeze në vitet 1980, duke nënshkruar një marrëveshje historike të tregtisë së lirë me Shtetet e Bashkuara, e cila u zgjerua më vonë, duke përfshirë Meksikën.

“Me pikëllim të madh njoftojmë ndarjen nga jeta të babait tim, i nderuari Brian Mulroney, Kryeministri i 18-të i Kanadasë” , shkroi Caroline Mulroney në Platformën X. Ai ka ndërruar jetë i qetë, i rrethuar nga familja e tij”, ka shtuar ajo.

Politika në zi/ Ndërron jetë ish-kryeministri i këtij vendi,

Ambicioz dhe simpatik, me sy blu dhe zë baritoni, po aq rehat në frëngjisht dhe anglisht, ai ishte trajnuar si avokat dhe ishte drejtues biznesi përpara se të hynte në politikë.

“Brian Mulroney nuk ka reshtur kurrë së punuari për kanadezët dhe gjithmonë ka kërkuar ta bëjë këtë vend një vend më të mirë për të jetuar. Nuk do t’i harroj kurrë këshillat që më dha gjatë viteve,” i shkroi kryeministri kanadez Justin Trudeau në X pas njoftimit.

Brian Mulroney u bë kryeministër në vitin 1984 dhe viti i tij i parë në detyrë ishte veçanërisht i trazuar, me ministrat që dhanë dorëheqjen për skandale.

I lindur në një familje të varfër, me origjinë irlandeze, ai sulmoi regjimin e aparteidit të Afrikës së Jugut dhe filloi një afrim spektakolar me Shtetet e Bashkuara të Ronald Reganit, pas marrëdhënieve të ftohta midis dy vendeve.

Një marrëveshje, e cila më vonë do të bëhej Marrëveshja e Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut (ALENA) midis Kanadasë, Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, u arrit në fillim të vitit 1988, duke shkaktuar ankesa dhe mosbesim në Kanadanë anglishtfolëse, por kënaqësi në Quebec. Opozita në Otavë shprehu frikën se Mulroney “ua kishte shitur Kanadanë amerikanëve”.

Por falë kësaj marrëveshjeje ai u rizgjodh me diferencë në vitin 1988. Por mandati i tij i dytë u shënua nga recesioni dhe shpërthimi i deficitit buxhetor. Pesë vjet më vonë, në 1993, ai u detyrua të jepte dorëheqjen dhe doli në pension, ndërsa popullariteti i tij ishte në nivelin më të ulët historik.

Dy vjet pasi doli në pension, Mulroney u përball me akuzat se ishte korruptuar nga biznesmeni gjerman Karlheinz Schreiber për të favorizuar blerjen e Airbus nga Air Canada.

Çështja u zvarrit deri në vitin 2010, kur një komitet hetimor e akuzoi atë për marrjen e 225,000 dollarëve nga Schreiber. Brian Mulroney ka pranuar se ka bërë një gabim në pranimin e parave në dorë, por thotë se ishte për shërbime të tjera ndaj Schreiber.

Në vitin 2017, ai doli nga pensioni politik me kërkesë të liberalit Justin Trudeau për të vepruar si ndërmjetës për rinegocimin e Alenës, falë miqësisë së tij me Donald Trump.

Ish-presidenti kërcënoi se do ta anulonte marrëveshjen dhe për muaj të tërë Mulroney u përpoq në prapaskenë të fitonte ngurrimin e republikanit.

Një marrëveshje e re më në fund hyri në fuqi në korrik 2020.

Kryeministri i Quebec François Legault përshëndeti “një vizionar, me marrëveshjen e tregtisë së lirë Kanada-SHBA” dhe një “ambasador të vërtetë që bëri që Kebeku dhe Kanadaja të shkëlqenin ” .

Për Pierre Poilievre, lideri i konservatorëve dhe kundërshtari kryesor i Justin Trudeau, Kanadaja ka humbur “një nga shtetarët e saj më të mëdhenj”. Sipas tij, falë veprimit të tij, “mijëra familje të klasës punëtore patën të njëjtat mundësi si ai, pra aftësinë për të punuar fort, për të blerë një shtëpi dhe për të realizuar ëndrrat e tyre”.