BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Presidenti gjerman Steinmeier takim me homologun turk Erdogan, zbardhet agjenda

Presidenti gjerman Steinmeier takim me homologun turk Erdogan, zbardhet agjenda

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier nis sot vizitën e tij zyrtare treditore në Turqi, ku pritet të takohet me liderin e opozitës dhe kryetarin e bashkisë së Stambollit Ekrem Imamoglu, përpara se të takohet me presidentin Recep Tayyip Erdogan të mërkurën në Ankara.

?mamo?lu, i cili sapo është konfirmuar në detyrë, shihet si shpresa e opozitës dhe një kandidat i mundshëm presidencial në të ardhmen. Steinmeier do të takohet me ?mamo?lu menjëherë pas mbërritjes në Stamboll.
Gjatë vizitës së tij, Steinmeier ka planifikuar të nderojë arritjet e shtetasve turq që kanë shkuar në Gjermani që nga vitet 1960 si të ashtuquajtur punëtorë mysafirë.

Ata kanë dhënë një kontribut të rëndësishëm në rindërtimin ekonomik dhe suksesin e vendit.

Në vitin 1961, qeveritë në Bon – kryeqyteti i Gjermanisë Perëndimore në atë kohë – dhe Ankaraja nënshkruan një marrëveshje rekrutimi të fuqisë punëtore.

Sipas Ministrisë së Jashtme, rreth 876 000 njerëz shkuan në Gjermani nga Turqia në bazë të kësaj marrëveshjeje.
Sot, pothuajse 3 milionë njerëz me prejardhje turke jetojnë në Gjermani.

“Këto histori janë pjesë e identitetit të vendit tonë,” tha Steinmeier përpara vizitës së tij.

“Steinmeier gjithashtu do të vizitojë rajonin e prekur nga tërmeti në shkurt 2023, në të cilin vdiqën më shumë se 53 000 njerëz”, sipas shifrave turke.

Disa mijëra njerëz vdiqën gjithashtu në Sirinë fqinje.

Në atë kohë, qeveria gjermane premtoi një ndihmë me vlerë 238 milionë euro (254 milionë dollarë) për të lehtësuar dëmet nga tërmetet për Turqinë dhe Sirinë.