BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Prisnin ndihmën humanitare, Shtëpia e Bardhë bën thirrjen urgjente për hetim ndaj sulmit të palestinezëve

Prisnin ndihmën humanitare, Shtëpia e Bardhë bën thirrjen

Shtëpia e Bardhë ka kërkuar një hetim për sulmin vdekjeprurës nga Izraeli ndaj palestinezëve të kequshqyer që prisnin dërgimin e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës..

“Ne mendojmë se kjo ngjarje e fundit duhet të hetohet tërësisht”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Olivia Dalton, në një konferencë për media.

Dalton tha se SHBA-ja ka qenë në kontakt me qeverinë izraelite për të mbledhur informacione rreth rrethanave që çuan në tragjedi.

“Kjo ngjarje thekson nevojën për ndihmë humanitare të zgjeruar për të hyrë në Gaza. Natyrisht, ngjarjet në Gazën veriore janë jashtëzakonisht alarmante dhe shqetësim i thellë për ne, thellësisht tragjike humbja e jetës njerëzore. Shumë jetë civilësh janë humbur si pasojë e operacioneve ushtarake në Gaza”, tha ajo.

Dalton tha se Washingtoni do të donte të shihte plane nga Izraeli për të ruajtur sigurinë bazë në zonat e operacioneve të tij.

“Sepse humbja e vazhdueshme e jetës është thellësisht alarmante dhe shumë, shumë tragjike”, theksoi ajo.

Ministria e Shëndetësisë me bazë në Gaza për Anadolu tha se numri i vdekjeve të palestinezëve të vrarë nga ushtria izraelite derisa mëngjesin e sotëm prisnin ndihmën humanitare është rritur në 112 dhe me gjasë do të vazhdojë të rritet.

Sulmi izraelit ndodhi në agim derisa qindra palestinezë po prisnin të merrnin ndihmën pranë zonës së rreth-rrotullimit al-Nablusi, në jug të qytetit Gaza.

Izraeli ka nisur një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit nga Hamasi kur, sipas Tel Avivit, u vranë më pak se 1.200 njerëz.

Që atëherë, sulmet izraelite në Rripin e Gazës kanë vrarë të paktën 30.035 palestinezë dhe kanë plagosur rreth 70.500 të tjerë në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave themelore.

Sipas OKB-së, lufta izraelite ka çuar në zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së Gazës mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Po ashtu 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.