BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Bota

Publiku vë në provë presidentin Xi Jinping, Kina zotohet të godasë ‘forcat armiqësore’

Publiku vë në provë presidentin Xi Jinping, Kina zotohet të

Partia Komuniste kineze u zotua të godasë me vendosmëri ato që i quajti “aktivitete ndërhyrjeje e sabotazhi nga forcat armiqësore”. Ky qëndrim u shpreh në një deklaratë të publikuar të martën në mbrëmje nga Komisioni Qendror për Çështje Politike dhe Juridike. Deklarata pason demonstratat më të mëdha që kanë përfshirë vendin ndër dekada, organizuar nga qytetarët e lodhur me kufizimet e rrepta kundër koronavirusit.

Megjithëse nuk i përmendte drejtpërdrejt protestat, deklarata shërben si një kujtesë për vendosmërinë e partisë komuniste për të imponuar sundimin e saj. Autoritetet kineze kanë nxjerrë në rrugë forca të shumta të sigurisë në një demonstrim force dhe për të penguar përsëritjen e protestave që shpërthyen gjatë fundjavës në Pekin, Shanghai, Guangzhou dhe disa qytete të tjera të vendit.

Të mërkurën, forcat e policisë dhe ato paraushtarake kryen kontrolle të rastësishme të kartave të identitetit e telefonave celularë të qytetarëve në një përpjekje për të gjetur prova të mundshme për ata që kishin marrë pjesë në demonstrata.

Nuk dihet numri i personave që janë ndaluar në protesta apo në aksionet vijuese të policisë. Media shtetërore e kontrolluar rreptësisht nga partia në pushtet, nuk i ka pasqyruar protestat, të cilat përfaqësojnë dhe sfidën më të madhe ndaj presidentit Xi Jinping. Ai dhe partia e tij nuk kanë folur drejtpërdrejt mbi protestat, të cilat u përhapën në kampuset e kolegjeve dhe në qytetin jugor gjysmë autonom të Hong Kongut.

Protestat u përqendruan në kundërshtimin e politikës së ashpër mbi COVID-19, e cila ka detyruar miliona vetë të futen në izolim e karantinë. Po zëra më të guximshëm kanë bërë thirrje për liri e demokraci si dhe kanë kërkuar largimin e udhëheqësit më të fuqishëm të Kinës ndër dekada, Xi Jinping./VOA