BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Pushtimi i Ukrainës “kërcënon” edhe ish-gruan e Putinit, ja vendimi drastik që pritet të marrë Perëndimi

Pushtimi i Ukrainës “kërcënon” edhe ish-gruan e

Për 30 vjet ajo qëndroi "shkëmb" në krah të tij, por kur burri i saj dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ra në dashuri me Alina Kabaevan, ajo e kuptoi se duhet të vazhdonte jetën e saj. Lyudmila Ocheretnaya u divorcua dhe disa vite më pas lidhi martesën për herë të dytë me biznesmenin Artur Ocheretny. Megjithatë... "fantazma" e Putinit ende e ndjek atë pasi Politico raporton se si ish e tij, ajo është në rrezik të sanksioneve për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Burri i saj i dytë ka... rrugëtimin e tij dhe Lyudmila shijon pronat e shtrenjta të paluajtshme dhe apartamentet luksoze që ka në emër të tij. Rreth 20 minuta nga plazhi në Marbella, një qytet i bukur në Costa del Sol të Spanjës që është plot me të famshëm, ish-i i Putinit ka një apartament me vlerë 1.1 milion euro (ky ishte çmimi i blerjes së tij në 2014 dhe çmimet e pasurive të paluajtshme janë rritur).

Publikimi sqaron se apartamenti është i bashkëshortit të saj të dytë, i cili madje shitet për të interesuarit. Pas divorcit nga Putini, Lyudmila ishte beqare për një kohë dhe në vitin 2015 vendosi të lidhë kurorë me Artur Ocheretny, një atlet i Ironman, i cili është 20 vjet më i ri i saj.

Martesa e tyre u mbajt sekret dhe u zbulua pasi Lyudmila ndryshoi mbiemrin e saj. Siç raporton në mënyrë tipike Politico, në rast se Brukseli ndryshon mendje, apartamenti luksoz dhe pjesa tjetër e aseteve të tyre në territorin evropian rrezikohen të sanksionohen. 

Martesa dhe "ndarja" me Putinin

Lyudmila u martua me Putinin në vitin 1983. Ata u bashkuan në martesë kur ai ishte një oficer i zakonshëm i KGB-së në Leningrad (Sent Petersburg i sotëm) dhe Lyudmila një stjuardesë e Aeroflot. Ai e ndoqi atë në Dresden, Gjermaninë Lindore, ku kishte marrë rolin e agjentit.

Pas rënies së Murit të Berlinit, çifti dhe dy vajzat e tyre u kthyen në Shën Petersburg, ku Putin filloi karrierën e tij politike. Si gruaja e një politikani, Liudmila mbajti një profil relativisht të ulët. Ajo ndoqi karrierën e saj deri në zgjedhjen e Putinit si kryeministre dhe më pas ndihmoi në krijimin dhe drejtimin e një qendre të dedikuar për promovimin e gjuhës ruse.

Martesa e tyre mund të ketë përfunduar në titujt kryesorë, megjithatë, marrëdhënia e tyre financiare vazhdoi.

Kur një gazetar e pyeti Putinin në vitin 2014 nëse kishte në plan të rimartohej, presidenti rus u përgjigj me shaka: Së pari duhet të martohem me ish-gruan time Lyudmila dhe më pas do të mendoj për veten time.

Apartamenti që iu ofrua gazetares së Politico për të vizituar në Marbella është një nga dy në qytet që bashkëshorti i saj i dytë, Ocheretny, bleu pak para dasmës.

Në vitin 2011 ai bleu apartamentin e tij të parë për 800,000 euro dhe të dytin në 2014 për të paktën një milion euro. Në dekadat e fundit, Marbella është bërë një magnet për paratë ruse. Rreth 3,000 rusë banojnë zyrtarisht në Marbella, por mendohet se numri real ishte dukshëm më i lartë.

Që nga fillimi i armiqësive në Ukrainë më 24 shkurt 2022, SHBA, BE dhe Britania e Madhe kanë vendosur sanksione ndaj qindra individëve që besohet se kanë qenë të përfshirë në luftë, duke financuar pushtimin ose duke bërë propagandë. Megjithatë, peizazhi mbetet i errët se kush duhet të futet në listën e zezë. Që nga shtatori, vetëm 639 rusë u përballën me sanksione nga të tre organet. Midis tyre janë dy vajzat e Putinit dhe e dasuhura e supozuar e presidentit rus, Alina Kabaeva.

Më të lexuarat