BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

"Putin është budalla", publikohen audiot dhe mesazhet e ushtarëve rus në frontin e luftës (VIDEO)

"Putin është budalla", publikohen audiot dhe mesazhet e

Dokumentet tronditëse audio nga periudha e parë e luftës në Ukrainë, ku regjistrohen zhgënjimet e ushtarëve rusë dhe qëndrimi i tyre negativ ndaj Vladimir Putinit nga njëra anë dhe vrasja e civilëve dhe plaçkitjet nga ana tjetër, janë publikuar nga New York Times.

"Putini është budalla"! Telefonatat zbulojnë çorganizimin ushtarak rus dhe gjendjen e vështirë dhe demoralizuese të ushtarëve në front. Thirrjet u bënë nga llogore dhe shtëpi të pushtuara në zonën përreth Butsas ku ushtarët rusë që kundërshtonin urdhrat dhe telefononin gratë, partnerët, të dashurat dhe prindërit për të përshkruar situatën e rëndë në vijën e frontit.


Autenticiteti i telefonatave, siç theksohet nga NYT, u bë pas një hetimi dy mujor dhe kontrolli të kryqëzuar të numrave rusë dhe aplikacioneve të tipit të mesazherëve dhe profileve të mediave sociale

Ushtarët e dëgjuar në telefonata përshkruanin rënien e moralit në radhët e ushtrisë ruse dhe mungesën e pajisjeve duke theksuar se ata ishin gënjyer për misionin e tyre. Në komunikimet telefonike dëgjohen ankesa për gabime strategjike, arrestime dhe ekzekutime të civilëve dhe grabitje të shtëpive dhe bizneseve, ku disa deklarojnë se pas kthimit në Rusi do t'i japin fund karrierës në ushtrinë ruse.

Gjërat nuk po shkojnë mirë këtu

Brenda dy javësh nga fillimi i pushtimit, ushtarët rusë duket se e kuptojnë se kapja e Kievit nuk është një detyrë e lehtë. Ata shprehin habinë e tyre për "profesionalizmin" e forcave të armatosura ukrainase dhe pranojnë "ne po humbasim këtu". Ata ankohen gjithashtu për mungesën e armëve dhe pajisjeve bazë si syze për shikimin e natës dhe jelek antiplumb.


Duke folur me partnerin e tij Nikita, një ushtar në batalionin 656 të gardës kombëtare të Rusisë, përshkruan se si 90 njerëz u vranë rreth tij kur u zunë pritë gjatë një lëvizjeje. Semyon i Regjimentit 331 Ajror u thotë njerëzve të tij se 1/3 e batalionit të tij u vra me një ushtar tjetër rus duke përshkruar imazhin e arkivoleve të rreshtuar që përmbanin trupat e 400 parashutistëve të rinj.