BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Bota

Putin ndryshon ligjin: Dënime drastike për ata që dorëzohen ose dezertojnë

Putin ndryshon ligjin: Dënime drastike për ata që dorëzohen

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një paketë ndryshimesh në kodin penal në lidhje me shërbimin ushtarak.

Dezertimi ose mosparaqitja për shërbimin ushtarak dënohet me burgim nga pesë deri në dhjetë vjet burg. Ndërsa ata që i dorëzohen vullnetarisht armikut do të dënohen me burgim deri në dhjetë vjet. 15 vjet burg janë parashikuar për dezertimin gjatë mobilizimit ose gjendjes ushtarake.

Putin nënshkroi gjithashtu një ligj i cili lehtëson aksesin në shtetësinë ruse për shtetasit e huaj që shërbejnë në ushtrinë ruse.

Ligji parashikon që të huajt e regjistruar në ushtrinë ruse mund të aplikojnë për shtetësi ruse pa paraqitur një leje qëndrimi, raporton Tass. Një procedurë e cila mund të aksesohet nga të huajt të cilët kanë nënshkruar një kontratë me ushtrinë ruse për të paktën një vit.

Sakaq Moska njoftoi sot zëvendësimin e shefit të saj të logjistikës, gjenerali i ushtrisë Dmitry Bulgakov i liruar nga detyrat e tij si zëvendësministër i Mbrojtjes, për t’u zëvendësuar nga gjenerali Mikhail Mizintsev.

Mizintsev do të jetë përgjegjës për furnizimet materiale dhe teknike të forcave të armatosura, ndërsa Rusia ndodhet në mes të fushatës së mobilizimit, ndërsa Bulgakov është transferuar në një post të ri.

Mediat ukrainase komentuan emërimin e kreut të ri të logjistikës për ushtrinë ruse, duke nënvizuar se gjenerali Mikhail Mizintsev u quajt si “kasapi i Mariupolit”, për shkak të sulmeve shkatërruese në qytetin ukrainas dhe sjelljen brutale kundër popullsisë civile gjatë “rrethimit”. Mizintsev ka rënë pre e sanksioneve perëndimore muajt e fundit. Gjenerali që zëvendësoi Dmitry Bulgakov, është i njëjti që ka drejtuar edhe operacionin rus në Siri.