BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e 4 protestuesve në bulevard që mund të përfundojnë më 12 mars në tavolinën e SPAK

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të vrarë protestuesit në 21 janar 2011 e dha Berisha e Meta: Ja çfarë pritet të ndodhë më 12 mars në Gjykatën e Lartë, ish-kryeministri rrezikon burgim të përjetshëm

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të
x
BREAKING NEWS

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet Shehut”, ja të gjitha të pathënat dhe mesazhet e forta në prapaskenë nga vizita në Tiranë e Sekretarit Amerikan ndaj kryeministrit shqiptar

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet
x
BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x

Bota

Putin ndryshon ligjin: Dënime drastike për ata që dorëzohen ose dezertojnë

Putin ndryshon ligjin: Dënime drastike për ata që dorëzohen

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një paketë ndryshimesh në kodin penal në lidhje me shërbimin ushtarak.

Dezertimi ose mosparaqitja për shërbimin ushtarak dënohet me burgim nga pesë deri në dhjetë vjet burg. Ndërsa ata që i dorëzohen vullnetarisht armikut do të dënohen me burgim deri në dhjetë vjet. 15 vjet burg janë parashikuar për dezertimin gjatë mobilizimit ose gjendjes ushtarake.

Putin nënshkroi gjithashtu një ligj i cili lehtëson aksesin në shtetësinë ruse për shtetasit e huaj që shërbejnë në ushtrinë ruse.

Ligji parashikon që të huajt e regjistruar në ushtrinë ruse mund të aplikojnë për shtetësi ruse pa paraqitur një leje qëndrimi, raporton Tass. Një procedurë e cila mund të aksesohet nga të huajt të cilët kanë nënshkruar një kontratë me ushtrinë ruse për të paktën një vit.

Sakaq Moska njoftoi sot zëvendësimin e shefit të saj të logjistikës, gjenerali i ushtrisë Dmitry Bulgakov i liruar nga detyrat e tij si zëvendësministër i Mbrojtjes, për t’u zëvendësuar nga gjenerali Mikhail Mizintsev.

Mizintsev do të jetë përgjegjës për furnizimet materiale dhe teknike të forcave të armatosura, ndërsa Rusia ndodhet në mes të fushatës së mobilizimit, ndërsa Bulgakov është transferuar në një post të ri.

Mediat ukrainase komentuan emërimin e kreut të ri të logjistikës për ushtrinë ruse, duke nënvizuar se gjenerali Mikhail Mizintsev u quajt si “kasapi i Mariupolit”, për shkak të sulmeve shkatërruese në qytetin ukrainas dhe sjelljen brutale kundër popullsisë civile gjatë “rrethimit”. Mizintsev ka rënë pre e sanksioneve perëndimore muajt e fundit. Gjenerali që zëvendësoi Dmitry Bulgakov, është i njëjti që ka drejtuar edhe operacionin rus në Siri.