BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Rusia alarmohet pas vizitës së Stoltenberg në Ballkan: Po tenton të na rrëmbejë Bosnjen dhe Serbinë

Rusia alarmohet pas vizitës së Stoltenberg në Ballkan: Po tenton

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse ka shpërthyer në sulme të ashpra ndaj kreut të NATO për takimet e tij në Ballkan.

Vizita e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në Ballkan ka alarmuar Moskën. Vizita e tij ishte mesazh i qartë për Moskën se nuk ndërhyn dot në rajon dhe si duket Putini e ka marrë shumë të qartë këtë mesazh.

Kjo pasi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova është hedhur menjëherë në sulm. Ajo tha se vizita e tij ishte një lëvizje nxitëse dhe shkatërruese, pasi sipas saj, qëllimi kryesor ishte të mbillte destabilitet në rajon.

"Udhëtimi i Stoltenberg në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Serbi ishte qartësisht dashakeqe. Ai u përpoq të ndërhynte në punët e brendshme të Bosnje dhe Hercegovinës dhe të përshpejtonte lëvizjen e vendit drejt institucioneve të Atlantikut të Veriut [NATO]. Ai këmbënguli që Beogradi gjithashtu të rriste bashkëpunimin me NATO-n, pavarësisht statusit neutral të Serbisë, duke fajësuar Rusinë për gjithçka, duke na akuzuar se përhapim dezinformata në Ballkan", tha Zakharova.

Më tej ajo tha se turneu i Stoltenberg në Ballkan ishte një provë e mëtejshme "e politikës destruktive të bllokut të Atlantikut të Veriut për të tërhequr vendet e rajonit në aleancë".

"Ne besojmë se NATO duhet t'i japë fund politikës së saj që synon destabilizimin e Ballkanit, imponimin e rregullave të saj në rajon dhe vendosjen e vijave të reja ndarëse atje. Siç tregon historia, ndikimi i aleancës në Ballkan gjithmonë çon në pikëllim, humbje jete, shkatërrim dhe krime lufte”, tha ajo.

Por teksa Moska vijon presionet, SHBA nga ana e saj vijon të punojë për një distancim të Serbisë nga Rusia. Ambasadori i SHBA-së në Beograd, Christopher Hill, tha se është e papranueshme që Serbia të vazhdojë marrëdhëniet e mira me Rusinë, pasi Moska ka shkaktuar kaos në gjysmën e botës.

“Serbia është një vend që krenohej me marrëdhëniet shumë të mira me vendet anembanë botës, përfshirë edhe Rusinë. Është krejtësisht e paqëndrueshme të vazhdohen marrëdhëniet e mira me Rusinë. Rusia krijoi kaos në gjysmën e botës, shkaktoi probleme të mëdha për të gjithë”, ka deklaruar Hill.

Gjatë një deklarate në Forumin Ekonomik të Beogradit, Hill vuri në dukje përpjekjet e vazhdueshme të Bashkimit Evropian për të gjetur një zgjidhje përmes dialogut dhe theksoi rëndësinë e njohjes nga palët për situatën e serbëve në veri të Kosovës.