BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Bota

Sekretet e spiunëve do të përdoren kundër armiqve, SHBA zbulon haptazi strategjinë e re, ja “shënjestra” kryesore

Sekretet e spiunëve do të përdoren kundër armiqve, SHBA

Shpërndrja e sekreteve të zbuluara nga spiunët amerikanë për të prishur planet e armiqve të Uashingtonit, të cilët janë përfshirë prej vitesh në operacione armiqësore gjithnjë e më agresive që synojnë destabilizimin e demokracive perëndimore. Kjo është strategjia e re e Shtëpisë së Bardhë e konfirmuar nga zyrtarë të lartë të administratës Biden për gazetarët e revistës “Time”. Deklasifikimi selektiv i informacionit të inteligjencës nuk është një praktikë e re, por programi i shpërndarjes së sekretit amerikan 007 ka marrë peshë të paprecedentë vitet e fundit.

Mjafton të thuhet se në të kaluarën zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare (ODNI) merrte vetëm një ose dy kërkesa në muaj për deklasifikimin e dosjeve të spiunazhit. Tani, megjithatë, ky numër shpesh arrihet dhe tejkalohet në baza ditore. Objektivi i parë i strategjisë së Uashingtonit është Vladimir Putin. Në fakt, gjithçka filloi në tetor 2021 kur Biden, i informuar nga zyrtarë të sigurisë kombëtare për përgatitjet për një pushtim rus të Ukrainës, vendosi të dërgonte në Federatë William Burns, kreun e CIA-s dhe ish-ambasador në Moskë. Qëllimi, tha një zyrtar amerikan për Time, ishte t'u tregonin kundërshtarëve të tyre se amerikanët ishin të vetëdijshëm për planet e tyre dhe të privonin Kremlinin nga efekti i befasisë. Edhe pse publikimi i sekreteve nuk pengoi as operacionin e flamurit të rremë dhe as pushtimin e Ukrainës, administrata Biden që atëherë e ka zgjeruar më tej programin. Deri më tani është përdorur për të ulur tensionin mes Serbisë dhe Kosovës, për të parashikuar hakmarrjet që Kina do të kishte marrë pas misionit në Tajvan të ish- kryetares së Dhomës Nancy Pelosi, etj.