BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Bota

Senatori amerikan Robert Menendez dhe gruaja e tij në hetim, ja për çfarë akuzohet

Senatori amerikan Robert Menendez dhe gruaja e tij në hetim, ja për

Senatori demokrat dhe kryetari i Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit të SHBA-së, Robert Menendez, është paditur për korrupsion nga një gjykatë federale e Nju Jorkut, sipas autoriteteve.

Gjithashtu akuzat rëndojnë edhe mbi gruan e senatorit, Nadine Menendez një agjente e shquar e pasurive të paluajtshme në Nju Xhersi. Të akuzuar janë gjithashtu Wael Hana, një mik i vjetër i Menendez, i cili themeloi një biznes të certifikimit të mishit në Nju Xhersi, dhe një biznesmen tjetër.

Senatori akuzohet se ka pranuar qindra mijëra dollarë ryshfet, sipas Departamentit të Drejtësisë. Sipas prokurorëve, ai dhe gruaja e tij pranuan shufra ari dhe para nga tre biznesmenë të Nju Xhersit.

Robert Menendez ishte prej kohësh nën mbikëqyrjen federale. Ai ishte treguar i gatshëm për të ndihmuar autoritetet dhe deklaronte se çështja do të mbyllej me sukses.

Rasti pritet të ketë ndikim në Uashington dhe Nju Jork

Deri më tani përfaqësuesit e tij nuk kanë komentuar, por aktakuza pritet të ketë ndikim në Uashington dhe Nju Xhersi. Në fund të fundit, Menendez konsiderohet si një nga demokratët më me ndikim në Uashington.

Akuzat pritet të shpallen në një konferencë për shtyp nga Prokurori i Distriktit Jugor të Nju Jorkut, Damian Williams dhe Zëvendës Drejtori përgjegjës për zyrën e qytetit të FBI-së, James Smith.

Ai ka pasur probleme me ligjin në të kaluarën

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që Bob Menendez akuzohet për ryshfet. Sipas akuzave të mëparshme, senatori “paguhej” nga biznesmenët për favore politike, me dhurata afro 1 milionë dollarë.

Gjyqi për korrupsion përfundoi në nëntor 2017 pasi juristët thanë se nuk mund të merrnin një vendim. Gjykatësi më vonë e liroi Menendezin nga disa akuza dhe Departamenti i Drejtësisë hodhi poshtë pjesën tjetër.