BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e 4 protestuesve në bulevard që mund të përfundojnë më 12 mars në tavolinën e SPAK

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të vrarë protestuesit në 21 janar 2011 e dha Berisha e Meta: Ja çfarë pritet të ndodhë më 12 mars në Gjykatën e Lartë, ish-kryeministri rrezikon burgim të përjetshëm

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të
x
BREAKING NEWS

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet Shehut”, ja të gjitha të pathënat dhe mesazhet e forta në prapaskenë nga vizita në Tiranë e Sekretarit Amerikan ndaj kryeministrit shqiptar

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet
x
BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x

Bota

Shpërthimi në Nord Stream, Britania zbulon prapaskenat: Akt nga Rusia, ja çfarë ka ndodhur muaj më parë

Shpërthimi në Nord Stream, Britania zbulon prapaskenat: Akt nga Rusia,

Disa shpërthime të mëdha nënujore, të krahasuar me një lëkundje të fortë sizmike, ndodhën të hënën në lindje të ishullit danez të Bornholm.

Si pasojë e shpërthimit tubacionet prej betoni të Nord Stream pësuar dëmtime, çka shkaktoi edhe rrjedhje të mëdha gazi. Shpërthimet ndodhën në ujërat ndërkombëtare, pak përtej territoreve të Danimarkës dhe Norvegjisë, dhe valët tronditëse u ndjenë deri në 800 milje larg.

Në lidhje me ngjarjen ka reaguar BE dhe NATO, të cilat kanë fajësuar Rusinë, duke i quajtur shpërthimet, një akt i pastër sabotazhi. Edhe Polonia dhe Ukraina e kanë quajtur Moskën fajtore për shpërthimin në detin Baltik.

Një burim i mbrojtjes britanike pretendon se shpërthimet ishin të paramenduara dhe të planifikuara dhe se janë kryer duke përdorur një pajisje shpërthyese të hedhur në det javë më parë.

The Times raporton se burimi nga Britania pretendon se skenari më i mundshëm është që Rusia të kishte lëshuar mjetin shpërthyes nga një anije e vogël, e tipit të anijeve të peshkimit, javë mbase edhe muaj më parë.

“Ata mund të qendrojnë në ujë për muaj të tërë derisa ato që i kanë vendosur të marrin marrin vendimin për ti shpërthyer”, tha burimi.

Pajisja mund të “ndizej” duke përdorur një burim akustik të një frekuence të caktuar, i cili hidhet në ujë në momentin që merret vendimi për ta shpërthyer.

Björn Lund, një anëtar i rrjetit sizmik suedez, i tha transmetuesit shtetëror SVT se do të nevojiteshin më shumë se 100 kg dinamit ose TNT për të shkaktuar shpërthime kaq të mëdha.

Të dy tubacionet po rrjedhin gaz në Detin Baltik pasi pësuan dëmtime të rënda, duke shuar çdo shpresë të mbetur që Nord Stream 1 të kthehet në shërbim këtë dimër dhe potencialisht duke i lënë të dy tubacionet jashtë funksionit për një kohë të pacaktuar.

Kremlini këmbënguli sot se ishte “marrëzi dhe absurde” të fajësohej Rusia për ngjarjen.

“Është mjaft e parashikueshme dhe budallallëk t’u japësh zë këtyre narrativave absurde,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Presidentit Putin , Dmitry Peskov.

Peskov shtoi se rrjedhjet e gazit dhe dëmtimi i tubacioneve Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 – të cilat kushtojnë 21 miliardë paund dhe janë rrugët e vetme direkte e transportimit të gazit nga Rusia drejt Perëndimit, do të sillte pasoja negative për vetë Moskën.

“Të dy degët ishin të mbushura me gaz, gati për pompim dhe ky gaz është shumë i shtrenjtë. Tani ky gaz po zhduket në ajër”, tha Peskov.

Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, tha mbrëmë se rrjedhjet ishin shkaktuar nga një veprim sabotazhi dhe paralajmëroi për një përgjigje më të fortën e mundshme nëse infrastruktura aktive evropiane e energjisë sulmohet.

Antony Blinken, Sekretari amerikan i Shtetit, nuk e akuzoi drejtpërdrejt Rusinë, por tha se nuk do të ishte në “interesin e askujt” sabotimi i linjave të Nord Stream.

Ekspertët ushtarakë përjashtuan përdorimin e nëndetëseve konvencionale, duke thënë se uji në Detin Baltik nuk ishte mjaft i thellë për vendosjen e nëndetëseve të mëdha me aftësi të specializuara zbulimi.

Ndërkohë, gazetar gjermane Tagesspiegel, duke cituar burime qeveritare ka raportuar se agjencitë gjermane të sigurisë kanë frikë se Nord Stream 1 do të bëhet i papërdorshëm përgjithmonë pas rrjedhjeve të mëdha nga Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 në Detin Baltik.

Nëse rrjedhjet në dy linjat e Nord Stream 1 nuk riparohen shpejt, vëllime të mëdha uji të kripur do të depërtojnë në tubacione dhe do të shkaktojnë korrozion, citon gazeta.

Shenja e parë e rrjedhjeve erdhi në orët e para të së hënës, kur sizmografët suedezë regjistruan valë tronditëse të magnitudës 2.3. Anijet që kalonin në lindje të Bornholmit vunë re më pas flluska që ngriheshin në det.

Faqja gjermane e lajmeve Der Spiegel raportoi mbrëmë se CIA kishte paralajmëruar Gjermaninë për një sulm të mundshëm rus ndaj tubacioneve gjatë verës. Ndërsa shefat ushtarakë britanikë kanë paralajmëruar prej vitesh se Rusia mund të përpiqet të ndërpresë kabllot e komunikimit nënujor.