BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Skenari tronditës, ja pse lufta mes Rusisë dhe Ukrainës mund të përfundojë shumë shpejt, panik në Kiev pas lajmit që po përhapet si rrufe, zbardhet ultimatumi i fshehtë i SHBA edhe BE

Skenari tronditës, ja pse lufta mes Rusisë dhe Ukrainës mund

Një dimër i ashpër ka mbërritur në lindje dhe jug të Ukrainës. Krahas vazhdimit të ngadalshëm të operacioneve ushtarake, këto ditë bregu i Detit të Zi nga Odesa deri në Soçin rus u përfshi nga stuhi dëbore dhe përmbytje, të cilat lanë pjesën më të madhe të zonës pa ujë, energji elektrike dhe ngrohje. Kjo vlen veçanërisht për Krimenë e aneksuar, ku prej ditësh nuk ka energji elektrike dhe disa pjesë të gadishullit janë gjithashtu pa ujë. Pas kundërsulmimit pak a shumë të pasuksesshëm të Ukrainës në pranverë dhe verë, shpërtheu një luftë pozicionale, sepse as Ukraina dhe as Rusia nuk kanë fuqi të mjaftueshme për një sulm të suksesshëm dhe po gërmojnë në pritje të pranverës, kur një përpjekje e re Një kundërsulm ukrainas mund të pasonte sërish, veçanërisht në drejtimin jugor, pra zbatimi i "planit" për shpërthimin në Detin Azov.

Megjithatë, megjithëse konsiderohet se kundërsulmi nuk dha rezultatet e dëshiruara, u arritën disa suksese, si kalimi në bregun e majtë të Dnieper, i cili është një bazë e mirë për përgatitjen e një ofensive të re pranverore në vitin 2024. Përveç kësaj, ata iu afruan qytetit të rëndësishëm strategjik të Tokmak, i cili është rreth 15 kilometra larg, dhe çlirimi i të cilit do t'i hapte rrugën Melitopolit si një pikë kyçe për të shpërthyer në portin e Berdjansk.

Ngërçi në luftë

Megjithatë, komandanti i ushtrisë ukrainase, Valery Zaluzhny, thotë se lufta është kthyer në një luftë pozicionale, madje në një ngërç, dhe ai tha për Economist se një situatë e tillë "favorizon Rusinë" sepse e lejon atë të ripërtërijë potencialin e saj ushtarak dhe të ndërtojë fortifikime të reja mbrojtëse. Analistët e NATO-s, siç raporton edhe “BBC”, theksojnë se “operacionet vendimtare” ndoshta nuk duhet të priten gjatë dimrit, por ata besojnë se ende nuk është një “ngërç” sepse të dyja palët nuk i ndalin sulmet sulmuese që prodhojnë ende disa, rezultate. Analisti ushtarak ukrainas Serhi Morfinovthekson se qëllimi i luftës pozicionale është të lodhë kundërshtarin dhe ta detyrojë vazhdimisht të ripozicionojë trupat e tij dhe të mbushë rezerat. Ai e krahason atë me një ndeshje boksi.

Negociata nën presion

Megjithatë, për shkak të kësaj, Kievi ka frikë se Perëndimi, ku ka gjithnjë e më shumë mosmarrëveshje për ndihmën për Ukrainën (Viktor Orbán e kundërshtoi përsëri) dhe sanksionet kundër Rusisë (Sllovakia njoftoi se do të bllokojë paketën e 12-të të sanksioneve), do të " t'i detyrojë ata për negociata me Moskën. Gazeta gjermane Bild shkruan se Uashingtoni dhe Berlini kanë filluar të ushtrojnë presion mbi Volodymyr Zelensky për të filluar negociatat dhe se ndihma e tyre për Ukrainën do të kufizohet në aq sa Ukraina të ruajë situatën aktuale në front, domethënë të ngrijë situatën. BE-ja dhe SHBA-ja do ta vendosin Zelenskyn si kusht për ndihmën ushtarake, negociatat dhe madje heqjen dorë nga një kundërofensivë e re në pranverën e vitit 2024. Kujtojmë se kohët e fundit televizioni amerikan NBC njoftoi, duke cituar burime në Shtëpinë e Bardhë, se po bisedojnë me ukrainasit për kushtet dhe propozimet që Kievi do të pranonte të negocionte me Moskën për t'i dhënë fund luftës.

Dominimi në Detin e Zi

Megjithatë, analistët ushtarakë besojnë se, shkruan BBC, Ukraina papritur pati më shumë sukses në det, ku i dha një goditje ndoshta vendimtare "dominionit" rus mbi Detin e Zi. Përkatësisht, Rusia nuk e kontrollon më plotësisht pjesën veriore të Detit të Zi, dhe sulmet në selinë e flotës ruse të Detit të Zi në Sevastopol i detyruan rusët të transferojnë një pjesë të flotës së tyre në Feodosia, por edhe në portin rus të Novorossiys.Në këtë mënyrë, ukrainasit kompensuan planet e parealizuara në kontinent. Nga ana tjetër, rusët rezultuan se rusët e kanë ndalur me sukses depërtimin ukrainas në jug, prej muajsh po përpiqen të pushtojnë qytetin Avdivka, në periferi të Donjeckut dhe po shikojnë edhe rrugën për Kupyansk dhe ndoshta Liman. Kështu, përsëritet skenari i Bahmutit, të cilin forcat arritën ta kapnin vetëm pas plot nëntë muajsh luftimesh rraskapitëse. Kjo tani po përsëritet edhe me Avdivkën, gjë që tregon shumë dobësi të ushtrisë ruse.

 

Më të lexuarat