BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

“Të ulen urgjentisht çmimet”/ Qeveria e këtij vendi gati të ndërhyjë në tregun e karburanteve

“Të ulen urgjentisht çmimet”/ Qeveria e këtij vendi

Qeveria e Hungarisë do të shqyrtojë nëse do të zbatojë çmime më të ulëta të karburantit pas një rishikimi nga Zyra Qendrore e Statistikave (KSH) të niveleve mesatare të çmimeve rajonale, tha ministri i Ekonomisë Marton Nagy për të përditshmen e biznesit Vilaggazdasag.

Nagy javën e kaluar ushtroi presion mbi furnizuesit e karburanteve për të ulur çmimet më afër mesatares së Evropës Qendrore, si pjesë e ndërhyrjes më të gjerë të qeverisë për vendosjen e çmimeve pas rritjes më të keqe të inflacionit në Bashkimin Evropian.

“Durimi i qeverisë po mbaron… Ne mendojmë se çmimet e karburantit vendas janë 7% deri 9% më të larta se mesatarja rajonale,” tha Nagy në intervistë.

Ministri thirri përfaqësuesit e Shoqatës së Petrolit të Hungarisë dhe grupit të naftës dhe gazit MOL në një takim të enjten e kaluar pasi çmimet e benzinës në Hungari u rritën në 642 forintë (1,75 dollarë) për litër, mbi mesataren rajonale.
KSH do të publikojë çmimet dhe mesataret e karburanteve në vendet fqinje këtë muaj, tha Nagy në intervistë.

“Pas kësaj qeveria do të jetë në gjendje të marrë një vendim nëse do të ndërhyjë apo jo në tregun e karburanteve”, tha ai.

Qeveria e Hungarisë hoqi kufirin e çmimit të karburantit në dhjetor 2022, pasi mungesa e importeve dhe blerja e panikut çoi në mungesa të karburantit dhe premtoi se do të ndërhynte sërish në treg nëse çmimet e karburantit rriteshin mbi mesataren rajonale.