BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Tërmeti i frikshëm në Turqi/ Gazetari i Zërit të Amerikës tregon tmerrin që pa me sy: U gjenda përballë njerëzve që kanë dalë nga rrënojat pa e besuar se janë gjallë

Tërmeti i frikshëm në Turqi/ Gazetari i Zërit të

“Disa po qanin për njerëzit e tyre që ishin bllokuar në ndërtesë, të tjerë po dilnin nga rrënojat pa mundur të besonin se ishin gjallë, të tjerët po luteshin në heshtje, me lot në sy. Rreth meje ishte kaos."

Ky është rrëfimi i gazetarit të Zërit të Amerikës, Mahmut Bozarslan i cili ishte në shtëpinë e tij në rajonin e Dijarbak?rit, kur tërmeti  goditi atë rajon të Turqisë.

U deshën sekonda, siç thotë ai, të hidhej lart, të nxirrte familjen në rrugë dhe të nxitonte në një zonë tjetër, ku ishte shembur një ndërtesë, nga e cila përcjell duke folur për APE-MPE pamjet që ka parë aty.

“Kaos kaos menjëherë pas tërmetit. Të gjithë ata që arritën të largoheshin nga shtëpitë e tyre ishin në rrugë ose në makina pasi është dimër dhe ftohtë. Kur mbërrita në pikën specifike, pashë me sytë e mi rreth 20 njerëz që dolën të gjallë nga rrënojat përmes shkatërrimit të plotë, njerëz të plagosur që po transferoheshin në ambulanca dhe njerëz që vraponin majtas e djathtas duke kërkuar të afërmit e tyre," tregon Bozarslan.

Ai vetë ishte një nga ata me fat, pasi shtëpia e tij, një shtëpi dykatëshe pranë një fshati të zonës, i bëri ballë shumë stuhive Rihter dhe mbeti në këmbë.

 "Unë isha në shtëpinë time. Isha zgjuar, nuk kisha fjetur as kur filloi të dridhej toka, mora familjen time dhe dolëm të gjithë menjëherë. Shtëpia ime është dykatëshe, nuk banoj në banesë, as në një pallat të madh. Edhe pse nuk është një ndërtesë e lartë, ajo u drodh deri në themel, ndërsa ndërtesat që nuk qëndruan ishin kryesisht ato me shumë kate ”, thotë ai.

Duke folur për publikun, ai përcjell për APE-MPE ankthin e banorëve të zonës për një tërmet të ri të mundshëm, duke thënë se tërmeti 7.7 Rihter i ndodhur në mesditë ka përhapur panik edhe më të madh.

“Nata do të jetë patjetër e gjatë”, thotë Mahmoud, i cili – si shumë të tjerë – u kujdes që të merrte motrat dhe nënën e tij në shtëpi, pasi zona ku jeton konsiderohet më e sigurt dhe më e durueshme.