BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Tmerr në bord/ Pilotët i zë gjumi gjatë fluturimit, avioni plot me pasagjerë merr drejtim të paditur, ja çfarë ndodhi 28 minuta në qiell të hapur

Tmerr në bord/ Pilotët i zë gjumi gjatë fluturimit, avioni

Autoritetet indoneziane kanë nisur hetimet për incidentin në të cilin dy kapitenët e një kompanie ajrore vendase, të cilët i kishte zënë gjumë gjatë fluturimit.

Hetimi kundër Batik Air u iniciua nga Ministria e Transportit e Indonezisë.

“Ne do të kryejmë një hetim dhe do të vazhdojmë me një rishikim të operacioneve të fluturimit natën në Indonezi në lidhje me menaxhimin e rreziqeve të lodhjes për Batik Air dhe të gjithë transportuesit ajror,” tha Christie Edah Murni, drejtore e përgjithshme e transportit ajror, në një deklaratë për shtyp.

Drejtori i përgjithshëm i ministrisë së Transportit “qortoi ashpër” Batik Air pas këtij incidenti dhe u bëri thirrje kompanive ajrore që t’i kushtojnë vëmendje cilësisë dhe kohëzgjatjes së periudhave të pushimit të ekuipazhit, thuhet në njoftimin për shtyp.

Batik Air tha në një deklaratë për shtyp sot se ajo ndjek “një politikë adekuate pushimi” dhe “është e angazhuar për të zbatuar të gjitha rekomandimet e sigurisë”.

Dy pilotët, përkatësisht 32 dhe 28 vjeç, me origjinë indoneziane, janë pezulluar përkohësisht, shtoi kompania.

Më 25 janar, kapiteni dhe bashkëpiloti i një Airbus A320 ranë në gjumë njëkohësisht për rreth 28 minuta gjatë një fluturimi nga Sulawesi (Indonezia veriore) për në kryeqytetin Xhakarta, sipas një raporti paraprak nga Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit, i cili erdhi në njohuritë e Agjencisë Franceze.

Një nga pilotët nuk kishte pushuar mjaftueshëm një natë më parë, sipas raportit, i cili tha se incidenti çoi në një sërë gabimesh në pilotimin e avionit, por 153 pasagjerët dhe katër stjuardesat mbetën të padëmtuara gjatë incidentit. Kohëzgjatja e fluturimit 2 orë e 35 minuta.

Rreth gjysmë ore pas ngritjes, kapiteni i kërkoi ndihmë pilotit leje për të pushuar për një minutë dhe ai ia dha. Ai mori komandën e avionit, por edhe e zuri gjumi menjëherë pas pakujdesisë, vijon raporti.

28 minuta pas komunikimit të fundit të regjistruar, kapiteni u zgjua për të kuptuar se bashkë-piloti i tij ishte në gjumë dhe se avioni ishte në drejtimin e gabuar. Ai e zgjoi menjëherë kolegun e tij, iu përgjigj komunikimit me Xhakartën dhe korrigjoi rrjedhën e fluturimit, shpjegon raporti.

Avioni u ul pa probleme, pas incidentit.