BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Tragjedia e tërmetit/ Të mbijetuarit në qiell të hapur, reagon Dr. Edo: Spitalet kanë filluar të vuajnë nga ndërprerjet e energjisë elektrike

Tragjedia e tërmetit/ Të mbijetuarit në qiell të hapur,

Kushtet në veriperëndim të Sirisë janë të tmerrshme pas tërmetit shkatërrues të së hënës. Më shumë se një mijë persona kanë humbur jetën dhe qindra të tjerë janë plagosur. Dëshmitarët okularë kanë thënë për CNN se shumë të mbijetuar po flenë jashtë nëpër rrugë në të ftohtë.

Gjithashtu edhe burimet janë të kufizuara për të trajtuar të plagosurit. Shumë spitale në zonë nuk janë të përgatitur për urgjenca. Një drejtor OJQ-je, Dr. Mostafa Edo, i cili ka jetuar në Idlib për tre vitet e fundit, e kaloi të hënën duke shpërndarë ndihma në spitalet në të gjithë rajonin veriperëndimor të Sirisë.

“Spitalet tani kanë filluar të vuajnë nga ndërprerjet e energjisë elektrike. Një numër i madh spitalesh, të cilët mbështeteshin në furnizimet me energji elektrike nga Turqia ndër vite, tani do të duhet të fillojnë të varen nga gjeneratorët, të cilët kërkojnë naftë, “tha Edo, i cili ka shpërndarë disa ndihma.

Khalil Ashawi, një fotoreporter me qendër në Jidayris në veriperëndim të Sirisë, tha se në 10 vitet e tij të mbulimit të luftës në Siri, nuk ka parë skena aq katastrofike sa ato që pa të hënën.

“Është një fatkeqësi. Mjekët e ndihmës dhe zjarrfikësit po përpiqen të ndihmojnë, por për fat të keq, ka shumë për ta përballuar. Ata nuk mund t’i përballojnë të gjitha. Familje të tëra janë vrarë. Shtatë deri në tetë persona nga e njëjta familje, të gjithë janë zhdukur. Këto janë situatat për të cilat po shoh dhe dëgjoj sot,” tha ai.

“Është ngricë për momentin dhe ka kaq shumë njerëz që flenë në rrugë tani sepse nuk kanë shtëpi ku të shkojnë”, tha ai.