BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Bota

Tragjike/ Një tjetër anije fundoset në Detin Mesdhe, raportohen 34 refugjatë të zhdukur

Tragjike/ Një tjetër anije fundoset në Detin Mesdhe, raportohen

Të paktën 34 refugjatë janë zhdukur, pasi anija me të cilën po udhëtonin u fundos në Detin Mesdhe. Kjo është anija e pestë e mbytur brenda 48 orëve.

Mediat e huaja shkruajnë se emigrantët ishin nga vende e Afrikës sub-Saharianë. Ndërsa mësohet se destinacioni i tyre ishte Italia. Në anije ishin total 38 pasagjerë, 4 prej tyre janë shpëtuar.

Houssem Jebabli, një zyrtar në Gardën Kombëtare, tha se Roja Bregdetare kishte ndaluar 56 varka që shkonin drejt Italisë në dy ditë dhe kishte arrestuar më shumë se 3,000 emigrantë, kryesisht nga vendet e Afrikës Sub-Sahariane.

Sipas të dhënave të OKB-së, të paktën 12,000 emigrantë që kanë arritur në Itali këtë vit u nisën nga Tunizia, krahasuar me 1,300 në të njëjtën periudhë të vitit 2022. Më parë, Libia ishte pika kryesore e nisjes për emigrantët nga rajoni.

Vija bregdetare e Sfax-it është bërë një pikënisje kryesore për njerëzit që ikin nga varfëria dhe konflikti në Afrikë dhe Lindjen e Mesme për të gjetur një jetë më të mirë në Evropë.

Tunizia po lufton me krizën e saj më të keqe financiare për shkak të negociatave të ngecura me Fondin Monetar Ndërkombëtar për një kredi, mes frikës së mospagimit të borxhit, duke ngritur shqetësime në Evropë, veçanërisht në Italinë fqinje.