BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Udhëheqësi kinez Xi Jinping mbërrin në Moskë, takim 'kokë me kokë' me Vladimir Putin

Udhëheqësi kinez Xi Jinping mbërrin në Moskë, takim

Lideri kinez Xi Jinping ka zbarkuar në Moskë për një vizitë tre-ditore ku do të takohet me homologun e tij rus, presidentin Vladimir Putin. Është hera e parë që udhëheqësi i Kinës viziton fqinjin dhe aleatin e tij të ngushtë që kur Rusia nisi pushtimin e saj të paprovokuar në shkallë të plotë të Ukrainës.

Udhëheqësi kinez Xi Jinping përsëriti gatishmërinë e tij për të punuar së bashku me presidentin rus Vladimir Putin për të “mbrojtur rendin ndërkombëtar”, në një deklaratë të lëshuar të hënën ndërsa mbërriti në Moskë.

“Kina dhe Rusia janë të dyja fuqitë e amëdha në botë dhe anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke luajtur një rol të rëndësishëm në çështjet ndërkombëtare. Përballë një bote të trazuar dhe në ndryshim, Kina është e gatshme të vazhdojë të punojë me Rusinë për të mbrojtur me vendosmëri rendin ndërkombëtar”, thuhet në deklaratë.

Ai shtoi, “Pres me padurim shkëmbimin e pikëpamjeve të thella me Presidentin Putin mbi marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet kryesore ndërkombëtare dhe rajonale me interes të përbashkët gjatë vizitës, në mënyrë që të hartohet një plan për koordinimin strategjik Kinë-Rusi dhe bashkëpunimin praktik në një epokë të re.”

Më herët të hënën, në një artikull të nënshkruar të botuar në mediat shtetërore ruse, Xi e cilësoi udhëtimin e tij në Moskë si “një udhëtim miqësie, bashkëpunimi dhe paqeje”, duke u zotuar të hapë “një kapitull të ri” të marrëdhënieve dypalëshe.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve të hënën se Putin do të diskutojë temën e paqes në Ukrainë me Xi gjatë vizitës së liderit kinez në Moskë.